Μιλγουόκι Μπακς: Ο Μάικ Μπουντενχόλζερ επέλεξε να ξεκουράσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Τζρου Χόλιντεϊ, όμως οι Μπακς ενώ είχαν προβάδισμα οκτώ πόντων στο τέταρτο δωδεκάλεπτο κατάφεραν να... δεινοπαθήσουν για να επικρατήσουν τελικά στην δεύτερη παράταση με 132-136 μέσα στην Οκλαχόμα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ενώ στην τρίτη περίοδο οι Θάντερ μπήκαν πιο αποφασισμένοι και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δωδεκάλεπτο, προηγούμενοι με 87-84.

Όμως στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Μπακς έκαναν την αντεπίθεσή τους προηγήθηκαν με οκτώ πόντους (111-119), ωστόσο οι Θάντερ με ένα σερί 8-0 στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στην παράταση το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, αφού 0,6 για την λήξη ο Σάι Γκίγκλιους-Αλεξάντερ, με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Θάντερ με 126-125, ωστόσο στην επαναφορά μετά το τάιμ άουτ των Μιλγουόκι Μπακς, ο Τρε Μαν έκανε φάουλ στον Λόπεζ και έστειλε τον σέντερ των "ελαφιών" στην γραμμή, όπου με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 126-126 και έστειλε το ματς σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο!

Στην δεύτερη παράταση οι Μπακς ήταν πιο ψύχραιμοι, είχαν μεγαλύτερο βάθος πάγκου και κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με 136-132, φτάνοντας τις 10 νίκες στη σεζόν (10-1 το ρεκόρ τους), ενώ οι Θάντερ αντίθετα γνώρισαν την έβδομη ήττα τους (4-7 το ρεκόρ τους).

Ο Τζεβόν Κάρτερ έκανε ρεκόρ καριέρας, έχοντας, 36 πόντους, 4 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο ρούκι των Μπακς, Μαρζόν Μποσάμπ με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, κατέγραψε την καλύτερη -μέχρι τώρα- επίδοσή του στο NBA.

Από την πλευρά των Θάντερ, ο Σάι Γκίγκλιους-Αλεξάντερ είχε 39 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τρε Μαν σημείωσε 21 πόντους, ο Τζος Γκίντι είχε 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι ολοκλήρωσε τον αγώνα, έχοντας 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-27, 55-55, 87-84, 119-119, 126-126(παρ.), 132-136(παρ.)