Ενέργεια και άμυνα στο... φουλ!

Ο Φώτης Κατσικάρης είδε τους παίκτες του να μπαίνουν συγκεντρωμένοι στο παρκέ και να παίρνουν από νωρίς μεγάλες διαφορές, που αντικατόπτριζαν πλήρως την χαμηλή δυναμικότητα των Σενεγαλέζων.

Με τον Μπουρούση και τον Βασιλειάδη να αναλαμβάνουν τα ηνία στο σκοράρισμα και έχοντας δυνατή άμυνα, καλές περιστροφές και πολύ καλή κυκλοφορία στην επίθεση, η Εθνική προηγήθηκε με 18-9 στο πρώτο δεκάλεπτο κάνοντας εύκολα τα πράγματα για την συνέχεια.

4/4 τρίποντα του Καϊμακόγλου στην δεύτερη περίοδο απογείωσαν το σκορ στα επίπεδα των 30 πόντων. Συγκεκριμένα, το σκορ του ημιχρόνου ήταν 45-17 με την Εθνική να έχει 10/19 δίποντα, 6/13 τρίποντα και 11 ασίστ σε εκείνο το σημείο.

Χαλάρωση και εκτόξευση ξανά!

Το δεύτερο μέρος άρχισε λίγο διαφορετικά καθώς οι Σενεγαλέζοι που έδειχναν να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν στο παιχνίδι της Εθνικής, έκαναν σερί 13-0 και μείωσαν σε 50-30.

Ένα τρίποντο του Βασιλειάδη σε εκείνο το χρονικό σημείο και στο καπάκι ένα του Καϊμακόγλου ξαναέδωσε στην Εθνική τον ρυθμό και την ενέργεια που της έλειπε.

Όσο περνούσε το παιχνίδι οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη δεν χαλάρωσαν και με πολύ καλούς τους Αντετοκούνμπο και Σλούκα ανέβαζαν την διαφορά συνεχώς.

Προς το τέλος ο ρυθμός έπεσε, αλλά ακόμα κι έτσι η Ελλάδα έφτασε σε μία πολύ άνετη επικράτηση με 87-64, δείχνοντας καλά στοιχεία στον εναρκτήριο αγώνα της στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

*Εντυπωσιακές φάσεις πρόσφερε ο Αντετοκούνμπο στο πρώτο ημίχρονο. Ο παίκτης του Μιλγουόκι πραγματοποίησε δύο θεαματικά καρφώματα, δείγματα του απίστευτου ταλέντου του.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64.

ΕΛΛΑΔΑ: (14/16β., 17/35δ., 13/24τρ., 33-10ριμπ., 5κλ., 19ασ., 16λ., Κατσικάρης): Μάντζαρης 8 (2), Μπουρούσης 7, Ζήσης, Βασιλειάδης 13 (3), Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (1), Καϊμακόγλου 20 (6), Αντετοκούνμπο 11, Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: (22/30β., 15/44δ., 4/14τρ., 21-10ριμπ., 10κλ., 9ασ., 11λ., 7μπλ., Σαρ): Νιανγκ, Νταλμέιντα, Τόμας, Μαμ. Εντόγιε, Ντιόπ 6 (1), Μαλ. Εντόγιε 11 (2), Φαγιέ 2, Εντούρ 4 (1), Εντιαγιέ 6, Ντιένγκ 21, Μπάτζι 14.