Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, τους Παπανικολάου, Σλούκα και Ζήση να είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ η Ελλάδα νίκησε δικαιότατα τους Κροάτες με 76-65 και αύριο παίζει τα ρέστα της με την Αργεντινή για την πρωτιά! Ανεπανάληπτες οι 23 ασίστ που δώσαμε!

Καλάθης, Ζήσης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Γλυνιαδάκης, η έκπληξη, στην αρχική πεντάδα για την Ελλάδα. Το πείραμα πάντως "Γλυνιαδάκης" δεν πέτυχε με τον Τόμιτς να πετυχαίνει μάνι-μάνι 4 πόντους και να επιστρέφει στο 3` ο Μπουρούσης. Η καλή μας άμυνα και οι αιφνιδιασμοί μας με Παπανικολάου και Πρίντεζη έφεραν το 12-6 (7`). Οι Κροάτες με ένα 6-0 ισοφάρισαν, καθώς η ομάδα μας κόλλησε στο 5x5, κι έτσι πήγαμε στο δεκάλεπτο με ένα καλάθι μπροστά (16-14).

Τα τρίποντα των Καϊμακόγλου και Ζήση διαμόρφωσαν το 24-19 (αφού ο Βασιλειάδης έχασε δύο) στο 13`, με τον Βουγιούκα στο 15` να κάνει το 26-19. Αμυντικά, τα πηγαίναμε έξοχα, ενώ σιγά-σιγά σκοράραμε και από την περιφέρεια. Ο Ρέπεσα έβαλε πάλι άρον-άρον τον Μπογκντάνοβιτς, αλλά ο Παπανικολάου του `χε περάσει χειροπέδες (1π.), ενώ εμείς το... βιολί μας (30-19 στο 17`). Τρομεροί Βουγιούκας και Σλούκας στα... όλα τους, άμυνα που τσάκιζε, τι άλλο θέλαμε; Η τριπλέτα Σλούκα-Καϊμακόγλου-Βουγιούκα, ώθησε την εθνική και έτσι οδηγηθήκαμε στο 36-23 του ημιχρόνου! Αν έμπαιναν και τα τρίποντα (3/10), θα ήμασταν άρχοντες!

Πάλι ξεκινήσαμε με 0/2 τρίποντα αλλά το ταμπλό έγραφε 42-25, με ένα φοβερό καλάθι του Παπανικολάου στο 23`! Ήταν τρομερό αλλά με 2/13 τρίποντα (τα περισσότεερα ελεύθερα) είχαμε +15, με τον Ρέπεσα να επιμένει στον αργό Ζόριτς. Άμυνα, επιθετικές επιλογές, αλτρουισμός, αυτοθυσία, ο ένας για τον άλλον, τα είχαμε όλα! Ο Μπογκντάνοβιτς "κόλλησε" δυο σερί τρίποντα, αλλά είχαμε τις απαντήσεις με τη διαφορά να παραμένει γύρω στους 15 πόντους, αν και είχε χαλαρώσει λίγο η άμυνα (14-5 το επί μέρους της Κροατίας) στο 29` (49-39). Στα τελευταία πέντε λεπτά η εθνική κόλλησε πολύ στην επίθεση και αυτό γύρισε κάπως το παιχνίδι για το 51-39 της 3ης περιόδου.

Σαν να ξεκολλήσαμε κάπως στην επίθεση (55-40) με Βουγιούκα (σπουδαίο ματς) και Αντετοκούνμπο, με τον Ζήση να φτάνει στις 6 ασίστ. Το 60-45 με το τρίποντο του Κάι μας έδειχνε οτι η Εθνική ήλεγχε το ματς, συγκέντρωση ήθελε, την οποία χάσαμε στο 60-50 (35`). Και ήρθε το zone press από τους Κροάτες και το τρίποντο του Σάριτς για το 64-56 στο 36`. Με το... γνωστό μας όπλο, 9η ασίστ Ζήση και καλάθι "Παπ" στον αιφνιδιασμό φέραμε το +12 (68-56) στο 37`. Πάλι στους +10 (71-61) στο 38`, με τον Λαμόνικα να σφυρίζει επιθετικό στον Σάριτς στο 39` και τον Κάι με 1/2 βολές να κάνει το 72-61 και ο Μπουρούσης να τελειώνει ουσιαστικά το ματς για το 74-61. Το τελικό 76-65 απλά επιστέγασε τη μεγάλη μας νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-23, 51-39, 76-65

Συνολική στατιστική
Ελλάδα:
5/9 βολές (56%), 28/43 δίποντα (65%), 5/23 τρίποντα (22%), 30-7 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα.
Κροατία: 9/17 βολές (53%), 16/41 δίποντα (39%), 8/20 τρίποντα(40%), 26-7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα.