Facebook Pixel Σούπερ η Σερβία, πάει τελικό και ετοιμάζεται… για NBA! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2014-09-13 00:50:00

Σούπερ η Σερβία, πάει τελικό και ετοιμάζεται… για NBA! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Γάλλοι… κυνήγησαν το θαύμα στο φινάλε του ματς, ωστόσο η Σερβία ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια νίκησε 90-85 και πήρε  την πρόκριση για τον τελικό του Μουντομπάσκετ μετά από ματσάρα. Μπορούν άραγε να κοντράρουν τις ΗΠΑ;

Στον τελικό του Μουντομπάσκετ επιστρέφει η Σερβία μετά το 2002, όπου εκεί την Κυριακή το βράδυ θα βρει απέναντί της την… διαστημική Αμερική.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς απόψε έκανε ένα φοβερό ματς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο φινάλε… καθάρισαν οι Κρσιτς, Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα, ωστόσο δεν πρέπει να ξεχάσουμε σε καμία περίπτωση την απίστευτη εμφάνιση του Νικολά Μπατούμ με 35 πόντους και 8/12 τρίποντα.

Το ματς ήταν φοβερό και το φινάλε του… εντυπωσιακό, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι επέστρεψαν, κάλυψαν την διαφορά και έκαναν τον ημιτελικό μεγάλο ντέρμπι.  Οι Σέρβοι με τον Τεόντοσιτς να κάνει σπουδαίο ματς έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 46-61, ωστόσο η Γαλλία στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε τρομερή… επιστροφή.  Με τον Μπατούμ να κάνει «μαγικά» πλησίασαν στο καλάθι, όμως οι Πλάβι άντεξαν και τελικά πήραν την πρόκριση με 85-90.

Δεκάλεπτα: 15-21, 32-46, 46-61, 85-90.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 12 (6 ασίστ), Μπατούμ 35, Ντιό 2, Λοβέρν 4, Τζάκσον 3, Φουρνιέ 10, Πιετρούς, Γκομπέρ 4 (5 ριμπ.), Ντιαό 13 (10 ριμπ., 5 ασίστ).

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 24, Σιμόνοβιτς 2, Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 13
(4 ασίστ), Μπιέλιτσα 10 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Μάρκοβιτς 11 (5 ασίστ), Κάλινιτς 8, Κρστιτς 11, Ραντούλιτσα 11.

Διαιτητές: Μαράνιο (Βραζιλία), Τσίτι (Αργεντινή), Χριστοδούλου (Ελλάδα).