Ο Φέντερερ ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και γρήγορα γρήγορα και πολύ εύκολα πήρε προβάδισμα με 2-0 σετ (6-2, 6-3) επί του Γάλλου Ζιλ Σιμόν. Ο αγώνας φαινόταν να είναι τελειωμένη υπόθεση. Όμως, ο Φέντερερ έκανε το λάθος να πιστέψει πως δεν θα δυσκολευόταν να προκριθεί στον γ΄' γύρο και τελικά πλήρωσε την υπερβολική σιγουριά του για τη νίκη. Μέχρι ενός σημείου φυσικά...

Ο Γάλλος αντίπαλός του άλλαξε εντελώς το σκηνικό στην "Rod Laver Arena" και αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει!  Ανέβασε ρυθμούς, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα που τον διακρίνει και υπόταξε τον Φέντερερ. Μέσα σε περίπου μία ώρα έσπασε τέσσερις φορές το σερβίς του Ελβετού Νο2 τενίστα στον κόσμο και τον ανάγκασε σε 27 αβίαστα λάθη έναντι 14 δικών του.

Η εντυπωσιακή άνοδος στο παιχνίδι του, οδήγησε τον Σιμόν στην διεδικήση των άλλων δύο σετ (6-4, 6-4), που είχε ως αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Φέντερερ ξύπνησε εγκαίρως από τον λήθαργο και αντεπιτέθηκε, παίζοντας το τένις που όλοι γνωρίζουμε και απολαμβάνουμε. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή! Ο Ρότζερ ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος, σε αντίθεση με τον Σιμόν που έδειχνε πολύ κουρασμένος....

Ο Φέντερερ πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ στο έκτο γκέιμ (4-2) του πέμπτου σετ και στη συνέχεια διατήρησε τη ψυχραιμία του και πήρε και πάλι τα ηνία στο ματς. Ο Σιμόν έδωσε τον καλύτερό του εαυτό στο προτελευταίο γκέιμ, όπου είχε το σερβίς του, αφού έσωσε τρία ματς πόιντ του Φέντερερ και μείωσε σε 4-3. Ο Φέντερερ τελείωσε το ματς με έναν εντυπωσιακό άσο και έμεινε ζωντανός για την διεκδίκηση του πρώτου Γκραν Σλαμ της χρονιάς.