Facebook Pixel «Κυανόλευκο» το ντέρμπι
Άλλα Σπορ
| 2011-02-26 23:46:00

«Κυανόλευκο» το ντέρμπι

Απίστευτο παιχνίδι γεμάτο ανατροπές ήταν το ντέρμπι Αρη - Ηρακλή που βρήκε νικητές τους κυανόλευκους με 3-2, αλλά πλέον στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά τον βαθμό που έχασαν στα Βασιλικά.

Με τους γηπεδούχους όμως να προηγούνται με 13-9 στο 5ο σετ, η αλήθεια είναι ότι στον Γηραιό μάλλον πρέπει να είναι ικανοποιημένοι με δίποντο, ενώ πρέπει να σημειώσουμε ότι και στο πρώτο σετ είχαμε μεγάλη ανατροπή.

Ο Αρης με τον Ρουμελιώτη στη γραμμή του σερβίς ξεκίνησε εκπληκτικά και προηγήθηκε με 7-0 (!) κι έφτασε μέχρι το 17-10 και το 18-11, ωστόσο το σετ το πήρε ο Ηρακλής με 23-25 (σημαντική η βοήθεια που έδωσε ο Κράβαρικ, ο οποίος πήρε τη θέση του Κανέλλου)!

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο δεύτερο σετ, όταν μετέτρεψαν το εύθραυστο 21-21 σε 25-21, αφότου όμως προέκυψε ένταση μεταξύ Σαρικεϊσογλου - Μπίλινγκς. Το 21-21 έγινε με μπλοκ του Αμερικάνου στον Ελληνα ακραίο. Εκεί οι δύο αντάλλαξαν κάποιες κουβέντες με τους διαιτητές να θεωρούν ότι ο Σαρικεϊσογλου ήταν αυτός που προκάλεσε και να αποβάλλουν από τον αγώνα.

Παρόλα αυτά ο Αρης πήρε εύκολα το τρίτο σετ και στο δ' είχε το προβάδισμα με 21-20. Ο Ηρακλής όμως επέστρεψε και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ, όπου και πάλι ο Αρης είχε τον πρώτο λόγο. Οι παίκτες του Γιώργου Οικονομίδη προηγήθηκαν με 4-0, 6-1 για να φτάσουμε όμως στο 13-9 και στο ολικό μπλάκ άουτ που έφερε τον Ηρακλή να επικρατεί με 13-15!

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-20, 23-25, 13-15