Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Μετά από 14 χρόνια ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ, καθώς νίκησε με ανατροπή τον Ολυμπιακό 3-1 σετ και κατάκτησε το πρωτάθλημα με 2-0!

Οι Πράσινοι παρότι έχασαν το πρώτο σετ με 22-25, με τους Πειραιώτες να είναι ανώτεροι, επέστρεψαν και έκαναν το 1-1 με 25-22 και από εκεί και πέρα… πάτησαν τον αντίπαλό τους. Έκαναν το 2-1 με 25-15 και το 3-1 με 25-13, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» τα είχαν χαμένα και έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Έτσι ο Παναθηναϊκός μετά το Λιγκ Καπ κατέκτησε και το πρωτάθλημα ξανά απέναντι στον Ολυμπιακό, ο οποίος έπεσε από τον… θρόνο του μετά από δύο συνεχόμενους τίτλους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα με όπλο το σερβίς που εξουδετέρωσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ενώ η μεταμόρφωση του Χουσάι σταθεροποίησε την «ερυθρόλευκη» υποδοχή σε σύγκριση με τον πρώτο τελικό. Με το σερβίς του Βουλκίδη που απέφερε και έναν άσσο ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-4 «παγώνοντας» τους «πράσινους». Η διαφορά του +5 για τον Ολυμπιακό κρατήθηκε μέχρι το 7-12. Ο Παναθηναϊκός πρόσκαιρα απάντησε με σερί 5-0 ύστερα και από φοβερές άμυνες του Ανδρεόπουλου ισοφαρίζοντας 12-12. Δύο λάθη όμως των γηπεδούχων έδωσαν στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να ξεφύγει 14-12, ενώ το φοβερό μπλοκ του Πετρέα στον Ρανγκέλ άνοιξε τη διαφορά στο 18-15. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο -1 με τον Τσάτσιτς (19-20) αλλά το μπλοκ του Βουλκίδη στον Πελεκούδα αλλά και το μπλοκ των Βουλκίδη, Χουσάι στον Ράπτη έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα +3 (23-20). Ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά και με το χαμένο σερβίς του Ράπτη ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-22 για το 1-0 σετ.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 2ο σετ. Με πίεση στο σερβίς, με καλό μπλοκ κατάφερε να έχει συνέχεια το προβάδισμα. Ολα αυτά μέχρι το 19-17. Εκεί ο Μουνιόθ έκανε τη διπλή αλλαγή. Εβαλε τους Στιβαχτή, Κουμεντάκη στη θέση των Ασπιώτη, Τερβαπόρτι. Ο Ολυμπιακός χωρίς καθαρόαιμο διαγώνιο έχασε το ρυθμό του, ο Παναθηναϊκός με δύο πόντους του Ράοτη να ισοφαρίσει 19-19. Ο Χουσάι έκανε το 20-19 για τον Ολυμπιακό και ο Κουμεντάκης το 21-20. Ο Κουμεντάκης κάρφωσε άουτ (21-21) και με δύο απίθανα μπλοκ του Πανταλέοντα αλλά και έναν πρώτο χρόνο του ίδιου σε κόντρα επίθεση ο Παναθηναϊκός έκανε καταπληκτικό σερί 3-0 για το 24-21. Ο Πετρέας μείωσε 24-22 και με νέο μπλοκ ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-22 για το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε πλήρως, ξέφυγε 6-1 στο 3ο σετ και διατήρησε την διαφορά αλλά και τη μεγάλωσε. Ο Ολυμπιακός είχε βγει από το ρυθμό του και απλά παρακολουθούσε το σκορ.

Ιδια εικόνα και στο 4ο σετ όπου οι πράσινοι με τον αέρα πρωταθλητή πήρε δίκαια τη νίκη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-15, 25-13.