Facebook Pixel Παναθηναϊκός: Πάρτι πρόκρισης για Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ - Πέρασε εύκολα στους 32 του CEV Challenge Cup
Άλλα Σπορ
| 2022-10-19 20:44:00

Οι Πράσινοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα και κέρδισαν άνετα με 3-1 σετ 25-16, 25-17, 26-28, 25-23) σετ το εμπόδιο της Σπάρτακ Μιγιάβα με τον κόσμο της ομάδας να κάνει... πάρτι στις εξέδρες του κλειστού στο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός: Χωρίς να συναντήσουν κανένα πρόβλημα οι Πράσινοι, έχοντας την συμπαράσταση του κόσμου τους, πήραν και δεύτερη νίκη απέναντι στην Σπαρτάκ Μιγιάβα με 3-1, σκορ που είχαν κερδίσει και στο πρώτο παιχνίδι και προκρίθηκαν στην φάση των 32 του CEV Challenge Cup, όπου θα αντιμετωπίσουν την τσεχική Οντολένα Βόντα.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής από τον πρώτο αγώνα κι απόψε επιβεβαιώθηκε και μπροστά στο κοινό των «πράσινων», που έσπευσε να ενισχύσει την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν δύο σετ για να προκριθεί, τα κατάκτησε με χαρακτηριστική ευκολία και η χαλάρωση στη συνέχεια έφερε την απώλεια του τρίτου σετ. Οι Σλοβάκοι, παίζοντας ελεύθερα πια καθώς δεν είχαν τίποτα να χάσουν, κρατήθηκαν κοντά στο σκορ κι ενίοτε οδηγούσαν στο τελευταίο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα με 22-19, ο Πετρέας ισοφάρισε σε 23-23 και το «τριφύλλι» κατάκτησε τελικά σετ (25-23) και νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Πετρέας 9 (5/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/15 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 42% άριστες), Ερνάντεζ 17 (14/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Μάρκου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες).

ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΙΓΙΑΒΑ (Γιάροσλαβ Πετρούτσα): Βάτζκα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 19% άριστες), Βίσκουπ 16 (13/29 επ., 3 άσσοι), Ζίμαν 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Κοντς 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 39% άριστες), Βάλο / Πάνκο (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Σίμα (λ), Ντόνετς Μ., Ντόνετς Α., Ρζίμαν 1 (1/1 επ.).

Τα σετ: 25-16, 25-17, 26-28, 25-23