Facebook Pixel Παναθηναϊκός: Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός - Διέλυσε τη Βίκινγκ και πέρασε στους "8" του Challenge Cup
Άλλα Σπορ
| 2022-12-14 22:58:00

Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός - Διέλυσε τη Βίκινγκ και πέρασε στους "8" του Challenge Cup (ΒΙΝΤΕΟ)

Στις εξαιρετικές εμφανίσεις επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε άνετο 3-0 σετ της Βίκινγκ στο Άγιο Θωμά, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης για τα προημιτελικά του Challenge Cup

Παναθηναϊκός: Ψέκασε, σκούπισε και... πέρασε ο Παναθηναϊκός! Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν σαρωτικοί και στη ρεβάνς απέναντι στη Βίκινγκ την οποία «σάρωσαν» με 3-0 σετ στον Άγιο Θωμά, εξασφαλίζοντας και τυπικά την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup μετά και το 3-0 του πρώτου ματς στη Νορβηγία. Πλέον οι «πράσινοι» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στα προημιτελικά ο οποίος θα προκύψει από την αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπακού και την Ορίον στην οποία οι Ολλανδοί είχαν επικρατήσει στο πρώτο ματς με 3-1 σετ.

Μάλιστα, ο προπονητής του «τριφυλλιού» Δημήτρης Ανδρεόπουλος έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Αχιλλέα Μπάση, Αχιλλέα Κωστόπουλο, Άγγελο Μάρκου και Βασίλη Σερεμέτη που φάνηκαν αντάξιοι των περιστάσεων.

Το ματς:

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν εξαιρετική στο τάραφλεξ και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα χάρη στο εξαιρετικά οργανωμένο μπλοκ. Το 10-4 του «τριφυλλιού» έγινε… αστραπιαία 16-9 με τους Κόβαρ και Φράγκο να οδηγούν τους γηπεδούχους στην εύκολη επικράτηση με 25-18 για το 1-0.

H Bίκινγκ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο σετ παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, όμως τα μπλοκ του Γιάκομπσεν σε συνδυασμό με τα εξαιρετικά χτυπήματα του Ερναντές έφεραν ξανά τους «πράσινους» σε ρόλο οδηγού με 10-5. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά τη διαφορά στο επίπεδο των 7 πόντων αναγκάζοντας τον προπονητή της Βίκινγκ να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτή η μικρή διακοπή δεν άλλαξε το παραμικρό με τον Παναθηναϊκό συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο και να διευρύνει το προβάδισμα του στους 10 πόντους «καθαρίζοντας» ουσιαστικά to σετ. Αξίζει να αναφερθεί πως στο τελευταίο κομμάτι του σετ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πέρασε στο ματς του νεαρούς Αχιλλέα Μπάση, Αχιλλέα Κωστόπουλο, Άγγελο Μάρκου και Βασίλη Σερεμέτη που ολοκλήρωσαν τη δουλειά κάνοντας το 25-14 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Βίκινγκ μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο ματς καθώς το άγχος είχε πλέον εξαλειφθεί με αποτέλεσμα το σκορ να είναι υπέρ της μέχρι τα μέσα του σετ. Ωστόσο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν είχαν διάθεση να... χαριστούν στους Νορβηγούς και αφού γύρισαν αρχικά το σκορ άνοιξαν και την «ψαλίδα» στους 8 πόντους με το ματς να ολοκληρώνεται με το καρφί του Μάρκου για το τελικό 3-0.