Facebook Pixel Μίλωνας - Ολυμπιακός: Το σήκωσαν οι Πειραιώτες (ΒΙΝΤΕΟ)
Άλλα Σπορ
| 2024-03-30 22:49:00

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός - Πήρε το θρίλερ με Μίλωνα σε ασύλληπτο ματς! (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι Πειραιώτες κατέκτησαν το 17ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία τους σε έναν συναρπαστικό τελικό, που ήταν διαφήμιση του βόλεϊ.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 σετ τον συγκλονιστικό και άκρως μαχητικό Μίλωνα και οι Πειραιώτες σήκωσαν ακόμη ένα τρόπαιο στο βόλεϊ ανδρών! Τρομερό φινάλε στον αγώνα, με τους ερυθρόλευκους να επιστρέφουν από το -3 και να κατακτούν το "χρυσό" τελευταίο σετ.

Το ματς - θρίλερ

Ο Μίλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, με τον Γιορνάντοφ να είναι εξαιρετικός και έτσι κέρδισε το πρώτο σετ με 25-19. Ο Ολυμπιακός ανέβασε πολύ το μπλοκ σέρβις του και αντέδρασε με τους Τζούριτς και Κουμεντάκη να μπαίνουν παραπάνω στον αγώνα και επικράτησε με 19-25 στο δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ οι ομάδες ήταν κοντά και οι Πειραιώτες έκαναν το 1-2 με 22-25 παίρνοντας γερό προβάδισμα.

Στο τέταρτο σετ ο Μίλωνας με ηγέτη τον Γιορντάνοφ ισοφάρισε και με το 25-22, έστειλε το ματς σε πέμπτο και τελευταίο σετ. Εκεί οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στο +3 (10-7) όμως οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά με 11-12 και 12-13 μετά από μία απίθανη επίθεση του Κουμεντάκη, ενώ ο Στερν έδωσε σετ-ματς μπολ στους Πειραιώτες με 13-14. Ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 14-14, αλλά ο Ολυμπιακός κέρδισε τελικά με 14-16.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16.