Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι αν και κυριάρχησαν απόλυτα, έκαναν πολύ μέτριο ματς επιθετικά στο πρώτο μέρος, όμως πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ χάρη σε γκολ του Γιάγια Τουρέ στο 16'. Ο Ιβοριανός σκόραρε από κοντά με αριστερό σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νταβίδ Σίλβα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται δίκαια αφού το κόρνερ από το οποίο προήλθε το γκολ προέκυψε από άλλο που ήταν άουτ.

Η επανάληψη είχε περισσότερη δράση με την Σίτι να μπαίνει δυνατά και στο 52' να έχει δοκάρι μετά από ωραίο πλασέ του Ζαμπαλέτα μετά από ωραία πάσα του Σίλβα. Επτά λεπτά αργότερα η ΚΠΡ μπήκε για τα καλά στον αγώνα. Ο Αντι Τζόνσον συνέκλινε από αριστερά, έκανε σουτ το οποίο κόντραρε, ο Χαρτ απέκρουσε όμως η μπάλα ήρθε λουκούμι στον Ζαμόρα που με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων δεν κράτησε όμως πολύ. Στο 61' ο Κολάροφ έκανε γύρισμα για τον Τέβες που έκανε εξαιρετική ενέργεια και σέντρα για τον Τζέκο και ο Βόσνιος με κεφαλιά αποκατέστησε την τάξη (2-1).

Η ΚΠΡ δεν είχε τίποτα να χάσει. Προσπάθησε να πιέσει και στο 76' θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει για δεύτερη φορά. Ο Γκρανέρο εκτέλεσε κόρνερ, ο Ονουόχα έκανε κεεφαλιά-πάσα στον Νέλσεν, όμως το γυριστό του τελευταίου από τη μικρή περιοχή δεν βρήκε στόχο. Στο 93' έγινε το τελικό 3-1 με τον Τζέκο να κάνει σουτ, τη μπάλα να κοντράρει στον Τέβες και να καταλήγει στην εστία του Γκριν. Αυτό ήταν το γκολ Νο50 για τον Απάτσι με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League.

Στις εξέδρες του «Etihad» βρέθηκε ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Ζοσέ Μουρίνιο, που ήθελε να παρακολουθήσει από κοντά την Σίτι, αντίπαλο των Μερένγκες στους ομίλους του Champions League.