Facebook Pixel Ανατροπή, κόκκινη, χαμένο πέναλτι και... ΑΕΛ!
| 2012-12-08 22:20:00

Ανατροπή, κόκκινη, χαμένο πέναλτι και... ΑΕΛ!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, η Λάρισα νίκησε 2-1 τον πρωτοπόρο της Football League Απόλλωνα Σμύρνης για την 13η αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό με κεφαλιά του Δεληζήση, ωστόσο οι Θεσσαλοί απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο και ανέτρεψαν τα δεδομένα. Στο 57' ο Ζεκίνια ισοφάρισε και στο 68' ο Τσιμπάμπα έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΛ.

Ο Απόλλωνας είχε την ευκαιρία να... κλέψει τον βαθμό στο 95', όμως ο Σέρεμετ απέκρουσε το πέναλτι του Δεληζήση, ενώ στο 92' ο Παπαγεωργίου αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους.

Λάρισα (Μιχάλης Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (46' Ζουρούδης), Πόνσε (76' Καρανίκας), Χασομέρης, Ζεκίνια, Τσιμπάμπα (90+1' Γιώτας).

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Κοτταράς, Κωνσταντίνου, Χιντζίδης, Ιασωνίδης, Δεληζήσης, Διαμαντίδης, Κατσίκης (75' Κύργιας), Καμαρά (86' Λεοντίου), Καραμαλίκης, Διαμάντης, Μανιάς.