Η Φούλαμ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άρχισε να πατάει στην αντίπαλη περιοχή από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση. Μόλις στο 10ο λεπτό ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κίραν Κλαρκ, αλλά ο διαιτητής έδειξε σωστά «παίζετε». Στην εξέλιξη της φάσης ο Βούλγαρος στράικερ σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Γκουζάν του είπε όχι με εξαιρετική απόκρουση. Το γκολ ήρθε 12’ λεπτά αργότερα, όταν μετά από ωραία συνεργασία των παικτών της Φούλαμ ο Σίντγουελ βγήκε πλάγια αριστερά στην περιοχή, ο Γκουζάν δεν τον πρόλαβε και ο πρώτος έσκαψε τη μπάλα πάνω από τον Αμερικανό πέφτοντας για το 1-0. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Καραγκούνης βρήκε με πανέμορφη μπαλιά τον Μπερμπάτοφ, βγάζοντας τη μπάλα από την περιοχή των γηπεδούχων, ο δεύτερος άνοιξε στον Κατσάνικλιτς που μπήκε στην περιοχή και εκμεταλλεύτηκε την επαφή του σώματός του με τον Μπακουνά, κερδίζοντας αυστηρό πέναλτι. Ο Μπερμπάτοφ έστειλε τον Γκουζάν στην αντίθετη (αριστερή) γωνία και έκανε το 2-0 από την άσπρη βούλα. Η Άστον Βίλα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η κεφαλιά του Μπεντέκε πέρασε άουτ, ενώ το δυνατό σουτ του Βέλγου μέσα από την περιοχή σταμάτησε στον Στεκέλενμπουργκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή που απείλησε πρώτη ήταν και πάλι η Φούλαμ, με τον Γκουζάν να αποκρούει κεφαλιά του Σεντέρος και στιγμές αργότερα τον Καραγκούνη να «αδειάζει» τον προσωπικό του αντίπαλο, να επιχειρεί μακρινό και δυνατό σουτ, αλλά τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο του Αμερικανού πορτέρο. Ωστόσο στη συνέχεια οι φάσεις λιγόστεψαν μπροστά από τις δύο εστίες, με την πιο αξιοσημείωτη να σημειώνεται με τη συμπλήρωση μιας ώρας στο παιχνίδι, όταν η κεφαλιά του Ρίισε σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γκουζάν, μετά από κακή έξοδο του δεύτερου.

Πηγή: england365.gr