Από την άλλη, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα και υποχώρησαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στην αναμέτρηση τώρα, η Ζάκυνθος ήταν πιο κινητική στα πρώτα λεπτά με την Λαμία να ισορροπεί και να παίρνει την κατοχή μετά τα πρώτα 25 λεπτά. Στο 32' η πίεση επέφερε καρπούς, όταν ο Βασιλόγιαννης βρήκε τον Γκούρμα ο οποίος από κανονική θέση έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να αντιδράσουν, αλλά το 1-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο μέρος.

Το μόνο που μπορούσε να κάνει η Ζάκυνθος στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να πιέσει και να ψάξει την ισοφάριση. Αυτό και έγινε, με τους νησιώτες να έχουν τον έλεγχο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αλλά να μην απειλούν ιδιαίτερα την εστία του Μπλάζιτς. Μεγαλύτερη στιγμή για την Ζάκυνθο 68', με τον γκολκίπερ της Λαμίας να σώζει τελευταία στιγμή και ενώ ο Βαρέλα ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε τίποτα και η Λαμία πήρε την πολύ σημαντική για εκείνη νίκη και ανάγκασε την Ζάκυνθο στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.