Με αρκετά επεισοδιακό τρόπο ξεκίνησαν τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου του 2018.

Για τον 6ο όμιλο, η Αγγλία πήρε νίκη στα… χασομέρια χάρη στο γκολ του Άνταμ Λαλάνα στο 95ο λεπτό, για το οποίο πάντως φέρει τεράστια ευθύνη ο Σλοβάκος γκολκίπερ, Κόζατσικ. Οι Άγγλοι αγωνίζονταν από το 58’ με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Σκρτελ, ενώ τους ακυρώθηκε για οφσάιντ πεντακάθαρο γκολ του Γουόλκοτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Γκολ στην εκπνοή είχαμε και στο άλλο ματς του ομίλου με τη Σλοβενία να ισοφαρίζει τη Λιθουανία σε 2-2!

Η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς, πάντως, προέρχεται από τον 5ο όμιλο αφού η Πολωνία παραχώρησε ισοπαλία με 2-2 στην έδρα του Καζακστάν ενώ βρισκόταν μπροστά με 2-0! Στο άλλο ματς του ομίλου, η Δανία επικράτησε με 1-0 της Αρμενίας.

Τέλος, για τον 3ο όμιλο, το Αζερμπαϊτζάν νίκησε με 1-0 στην έδρα του Σαν Μαρίνο.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Κυριακή 4/9

Σαν Μαρίνο - Αζερμπαϊτζάν 0-1 (45' Γκουρμπάνοβ)

Δανία - Αρμενία 1-0 (17' Έρικσεν)

Καζακστάν - Πολωνία 2-2 (51 και 58' Χιζνιτσένκο / 9' Καπούστκα, 35' πέν. Λεβαντόβσκι)

Λιθουανία - Σλοβενία 2-2 (32' Τσέρνις, 34' Σλίβκα / 77' Κρχιν, 93' Μπόστιαν Σέζαρ)

Σλοβακία - Αγγλία 0-1 (95' Λαλάνα)

Τσεχία - Βόρειος Ιρλανδία (21:45)