Facebook Pixel Πεντάρα Τσέλσι για Νότιγχαμ, άνετα η Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-09-20 23:59:00

Πεντάρα Τσέλσι για Νότιγχαμ, άνετα η Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)

του Κώστα Γκόντζου

Με χατ-τρικ του Μπατσουαγί, η Τσέλσι… σκόρπισε 5-1 τη Νότιγχαμ και προκρίθηκε στους «16» του Λιγκ Καπ, όπου πέρασαν επίσης η Γιούναιτεντ, η Άρσεναλ, η Έβερτον και η Σίτι.

Στην επόμενη φάση του αγγλικού Λιγκ Καπ προκρίθηκαν οι «μεγάλοι» της Premier League την Τετάρτη, με τα πέντε φαβορί να περνούν εύκολα ή δύσκολα στους «16».

Η Τσέλσι με τον Μπατσουαγί σε τρομερή βραδιά, ισοπέδωσε με 5-1 τη Νότιγχαν του Μπουχαλάκη που αγωνίστηκε βασικός, ενώ ο Βέλλιος έμεινε στον πάγκο.

Ο Κένεντι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 12’, ενώ ο Βέλγος επιθετικός στο 18’ και ο Μουσοντά στο 39’ διαμόρφωσαν το 3-0 του ημιχρόνου. Δύο επιπλέον γκολ του Μπατσουαγί στο 52’ και το 85’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των Λονδρέζων. Η Νότιγχαμ πέτυχε το γκολ της τιμής στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα άλλα ματς της βραδιάς, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε… πάρτι και στο Λιγκ Καπ, με τα «δεύτερά» της να επικρατούν άνετα, 4-1 της Μπέρτον Άλμπιον, ενώ η Άρσεναλ νίκησε με το «φτωχό» 1-0 την Ντονκάστερ.

Η έτερη «μεγάλη» του Μάντσεστερ, η Σίτι, δυσκολεύθηκε στην έδρα της Γουεστ Μπρομ, ωστόσο «πέρασε» και αυτή με 2-1 χάρη στα δύο γκολ του Σανέ στο 3' και το 77', ενώ ο Γιάκομπ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 72'.

Τέλος, η Έβερτον με γκολ των Κάλβερτ-Λιούιν (38', 51') και Νιασέ (83') ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Σάντερλαντ στο «Γκούντισον Παρκ» με 3-0 και ξέσπασε!

Τα αποτελέσματα των "32":

Τρίτη

Λέστερ - Λίβερπουλ 2-0 (65' Οκαζάκι, 78' Σλιμανί)

Μπρέντφορντ - Νόριτς 1-3 (10' πέν. και 51' Βράντσιτς, 68' Τζος Μέρφι)

Γουλβς - Μπρίστολ Ρόβερς 1-0 [παρ.] (98' Ενομπακάρε)

Μπέρνλι - Λιντς 2-2 [3-5 πέν.] (89' πέν. Γουντ, 90'+6 Μπρέιντι / 80' Αντί Σακό, 90'+4 πέν. Πάμπλο Ερνάντεθ)

Μπρίστολ Σίτι - Στόουκ 2-0 (50' Ντιεντιού, 60' Τέιλορ)

Άστον Βίλα - Μίντλεσμπρο 0-2 (58' πέν. και 67' Μπάμφορντ)

Γουέστ Χαμ - Μπόλτον 3-0 (4' Ογκμπόνα, 31' Ντιαφρά Σακό, 94' Μαζουακού)

Κρίσταλ Πάλας - Χάντερσφιλντ 1-0 (13' Μπακαρί Σακό)

Μπόρνμουθ - Μπράιτον 1-0 [παρ.] (99' Τζόσουα Κινγκ)

Ρέντινγκ - Σουόνσι 0-2 (52' Μόσον, 83' Τζόρνταν Αγιού)

Τότεναμ - Μπάρνσλι 1-0 (65' Άλι)

Τετάρτη

Έβερτον - Σάντερλαντ 3-0 (38' και 51' Κάλβερτ-Λιούιν, 83' Νιάς)

Άρσεναλ - Ντονκάστερ 1-0 (25' Γουόλκοτ)

Τσέλσι - Νότιγχαμ Φόρεστ 5-1 (13' Κένεντι, 19, 53' και 86' Μπατσουαγί, 40' Μουσόντα / 91' Νταρίκουα)

Γουέστ Μπρομ - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (72' Γιάκομπ / 3' και 77' Λερουά Σανέ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπάρτον 4-1 (5' και 17' Ράσφορντ, 36' Λίνγκαρντ, 60' Μαρσιάλ / 91' Ντάιερ)