Ισόπαλοι χωρίς σκορ έληξε το σημαντικότερο ματς της πρεμιέρας του Nations League ανάμεσα στην Γερμανία και την Γαλλία, για το πρώτο γκρουπ της League A.

Xωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια. Οι πρωταθλητές κόσμου ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, η Γερμανία ανέβηκε στο τελευταίο μισάωρο, έχασε και δύο-τρεις καλές ευκαιρίες, όμως κανείς δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Από τα υπόλοιπα ματς, φυσικά ξεχώριζε το ματς της Νορβφίας με την Κύπρο, για το τρίτο γκρουπ του Nations League, με τους Κύπριους να ξεκινούν με το αριστερό και να γνωρίζουν την ήττα με 2-0.

Η ομάδα του Μπεν Σιμόν ήθελε να μπει όσο το δυνατόν καλύτερα στο 3ο γκρουπ της 3ης κατηγορίας στο Nations League, όμως οι γηπεδούχοι Νορβηγοί δεν… χαρίστηκαν. Ο Γιόχανσεν σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (21΄-από ασίστ, μάλιστα, του Ελαμπντελαουίκαι 42΄) και… καθάρισε από νωρίς το ματς.

Από εκεί και πέρα, με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουκρανία έφυγε με μεγάλη νίκη (2-1) από την Τσεχία, όπως και οι Βούλγαροι που πέρασαν με 2-1 από τη Λιουμπλιάνα απέναντι στη Σλοβενία.

Η Ουαλία διέλυσε με 4-1 την Ιρλανδία στο Κάρντιφ, η Ανδόρα πήρε «λευκή» ισοπαλία στη Λετονία, ενώ η Π.Γ.Δ.Μ. δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους ερασιτέχνες του Γιβραλτάρ.

1ος όμιλος

Τσεχία - Ουκρανία 1-2 (4' Σικ / 45+1' Κονοπλιάνκα, 90+3' Ζιτσένκο)

4ος όμιλος

Ουαλία - Ιρλανδία 4-1 (6' Λόρενς, 18' Μπέιλ, 37' Ράμσεϊ, 55' Ρόμπερτς / 66' Γουίλιαμς)

Ρεπό: Δανία