Facebook Pixel Sportdog.gr | Αποκάλυψη Μαρτίνς – Γι’ αυτό άργησε να βγει ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο – Τι είπε για Φορτούνη
| 2018-11-25 22:45:00

Να γιατί καθυστέρησε να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.

Στη συνέντευξη Τύπου μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Ατρομήτου, ο Πέδρο Μαρτίνς αποκάλυψη ότι οι Ερυθρόλευκοι άργησαν να βγουν στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης επειδή ήταν ενοχλημένοι και εκνευρισμένοι με τις αποφάσεις του διαιτητή.

Παράλληλα, δεν θέλησε να σταθεί ιδιαίτερα στο γεγονός ότι ο Κώστας Φορτούνης δεν ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα, τονίζοντας ότι επρόκειτο απλώς για μια επιλογή για λόγους τακτικής.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

-Φέτος ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει πολλά ματς στο 90', αλλά νομίζουμε ότι τη σημερινή νίκη την πανηγυρίσατε ένα “κλικ” περισσότερο. Το σχόλιο σας;

«Ηταν ένα παιχνίδι πρωταθλήματος σημαντικό για εμάς. Ο Ολυμπιακός έδειξε σήμερα την αληθινή του ταυτότητα. Είμαστε μία ομάδα που θα είναι πιστή στην ταυτότητά της και θα παλεύει εώς το τέλος και θα προσπαθεί με όλη της τη δύναμη να κερδίζει. Θα παίζει με την ψυχή της και την καρδιά της. Όλοι οι παίκτες ήταν “ένα”. Είμαστε μία ομάδα που θέλουμε πάντοτε να δείχνουμε ωραίο ποδόσφαιρο και να ξεπερνάμε οποιοδήποτε εμπόδιο και να είμαστε πρωταγωνιστές. Ο,τι και να συμβαίνει αυτό θα προσπαθούμε να κάνουμε. Πολλές φορές θα έπρεπε να κερδίσουμε, αλλά δεν το είχαμε καταφέρει. Σήμερα δείξαμε όλες μας τις δυνάμεις. Είμαστε μία ομάδα που θα είμαστε ένα φωτεινό παράδειγμα για να κάνουμε καλό στο ελληνικό ποδόσφαιρο, να ανεβάζουμε την ποιότητα στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Παίξαμε με όλα αυτά τα χαρακτηριστικά μας, δείξαμε την ταυτότητα του Ολυμπιακού. Είναι μία ομάδα που ξέρει να παλεύει και να διεκδικεί εώς το τέλος. Σήμερα πήραμε τη νίκη. Μια νίκη που την αξίζαμε. Ήταν πολύ έντονο και σημαντικό για εμάς. Ηρθαμε εδώ για να παίξουμε απέναντι σε μία αήττητη ομάδα. Παίξαμε με όλο μας το κουράγιο και καταφέραμε να πάρουμε αυτό που διεκδικούσαμε»

Το γεγονός ότι ο Φορτούνης δεν ξεκίνησε ήταν θέμα τακτικής; Τι συμβαίνει όταν μία ομάδα έχει 25 τελικές και φτάνει στο σημείο να σκοράρει στο τέλος;

«Ναι είναι αλήθεια ότι τα ποσοστά επιτυχίας ως προς το σκοράρισμα είναι χαμηλά. Στα περισσόοτερα ματς έχουμε δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες και δεν τα καταφέραμε. Είναι πραγματικότητα ότι σε σχέση με τον αριθμό των ευκαιριών που δημιουργούμε, τα γκολ που βάλαμε είναι λίγα. Θα με ανησυχούσε αν ο Ολυμπιακός δεν ήταν πιστός στο ύφος και στην ταυτότητά του που είναι το επιθετικό ποδόσφαιρο, που παίζει με ψυχή και ορμή και δουλεύει για να παίρνει τα αποτελέσματα. Δεν είναι κάτι που με ανησυχεί και είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξει. Όσο για τον Φορτούνη, ήταν μία επιλογή, όμως είδαμε ότι και χωρίς εκείνον στα πρώτα 15 – 20 λεπτά δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Το ίδιο είδαμε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ηταν απλώς μία επιλογή».

Ήταν η καλύτερη εμφάνιση του Ολυμπιακού σε εκτός έδρας ματς φέτος; Στο Περιστέρι πάντως τόσο επιβλητικό δεν τον έχουμε ξαναδεί. Κι επίσης, η καθυστέρηση στο να μπει η ομάδα σας στο β' μέρος έχει να κάνει με τις αποφάσεις του διαιτητή στο α' ημίχρονο;

«Σε σχέση με το πρώτο ερώτημα, σήμερα ήταν ένα καλό ματς μέσα σε μία έδρα που εξ αρχής ξέραμε ότι ήταν δύσκολη η αποστολή μας. Παίζαμε απέναντι στον Ατρόμητο που είναι αήττητος. Ξέραμε ότι θα πρέπει να ήμασταν αποτελεσματικοί. Αυτό που προσπαθήσαμε ήταν να είμαστε καταιγιστικοί. Με τον Άρη δείξαμε καλύτερη ποιότητα στο πρώτο μισάωρο ως προς τις ευκαιρίες. Αν σκεφτείς όμως το επίπεδο του αντιπάλου μας σήμερα, τότε ναι, ήταν από τα καλύτερα ματς που κάναμε. Στο δεύτερο ερώτημά σας, η ομάδα μας ήταν ενοχλημένη και εκνευρισμένη. Ηταν άσχημη η ψυχολογία των παικτών μας. Αυτό που προσπαθήσαμε ήταν να μετατρέψουμε όλα τα αρνητικά στοιχεία που υπήρχαν εκείνη τη στιγμή σε θετικά. Ολα τα νεύρα που είχαμε να τα μετατρέπαμε σε κάτι θετικό...»