Facebook Pixel «Χαλάστρα» στο 93' για Μαρσέιγ!
| 2011-09-24 22:16:00

«Χαλάστρα» στο 93' για Μαρσέιγ!

Πολύ κοντά σε ένα σπουδαία «διπλό» και την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα έφτασε η Μαρσειγ μέσα στην έδρα της Βαλενσιέν, όμως δέχθηκε την ισοφάριση στο 93'!

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ άνοιξε το σκορ με γκολ του Ντιαβαρά στο 16’ και από εκείνο το σημείο και μετά πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, ώστε να «κλειδώσει» το ματς. Αυτό δεν έγινε και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και παράλληλα την αποβολή του Φανί.

Ο Πουζόλ όμως αστόχησε με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει. Η εξέλιξη αυτή ανέβασε την ψυχολογία των παικτών της Μαρσέιγ, οι οποίοι όμως δεν άντεξαν και δέχθηκαν τελικά την ισοφάριση από τον Σαέζ στο 93' για το τελικό 1-1.

Ο Ντεσάμπ παρέταξε την ομάδα με τους Μανταντά, Φανί, Ντιαβαρά, Μορέλ, Ν’ Κουλού, Γκονζάλεζ, Αμαλφιτανό, Ντιαρά, Ρεμί, Βαλμπουενά, Αγιού, σε σύστημα 4-4-2.

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας ξεχώρισε το 1-1 της Λιλ με την Λοριάν εντός έδρας με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 93', αλλά και το 3-1 της Λιόν απέναντι στην Μπορντό με σχετική άνεση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Καέν - Εβιάν 2-4 (34' και 39' Μπαρμπόζα / 11' Νιάνγκ, 45'+4 Προμέν, 69' Μπουλό, 72' Τραορέ)

Λιλ - Λοριάν 1-1 (34' Τζο Κόουλ / 93' Πονέ-Πακέ)

Λιόν - Μπορντό 3-1 (8' και 33' Μπαφετιμπί Γκομίς, 63' Μπάστος / 86' πέν. Μοντέστ)

Νις - Ντιζόν 1-1 (89' Ντζα Ντζεντζέ / 14' Κοργκνέ)

Τουλούζ - Νανσί 1-0 (59' Ουμούτ Μπουλούτ)

Βαλανσιέν - Μαρσέιγ 1-1 (93' Σεζ / 16' Ντιαβαρά)

Μονπελιέ - Παρί Σεν-Ζερμέν (22:00)