Κόπα Άφρικα: Ο Αγκιμπού Καμαρά ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα της Γουινέας και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, στη νίκη της ομάδας του με 1-0 επί του Μαλάου για την πρώτη αγωνιστική στον 2ο όμιλο του Κόπα Άφρικα.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σιλά στο 35', ενώ ο μέσος του Ολυμπιακού είχε μια πολύ μεγάλη διπλή ευκαιρία για να σκοράρει από τη μικρή περιοχή. Βασικός για τη Γουινέα ήταν και ο Μαμαντού Κανέ, που ανήκει στον Ολυμπιακός αλλά παίζει δανεικός στη Νέφτσι Μπακού.

Το γκολ του μεσοεπιθετικού της Ανζέ, Σοφιάν Μπουφάλ στο 83ο λεπτό, χάρισε μεγάλη νίκη στο Μαρόκο επί της Γκάνα με 1-0 στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022 κι έθεσε εξαρχής τα «λιοντάρια του Άτλαντα» επικεφαλής του γκρουπ. Η Γκάνα έχασε πολλές ευκαιρίες τόσο για να προηγηθεί, όσο και για να ισοφαρίσει στο φινάλε και πλέον θα πρέπει να βρει βαθμούς στα δύο επόμενα ματς με τα Ν. Κομόρος και την Γκαμπόν για να συνεχίσει στους «16» της διοργάνωσης.