Nations League - Εθνική Ελλάδας: Το πρώτο της «τρίποντο» στον 4ο όμιλο της League C πέτυχε η Βόρεια Μακεδονία, επικρατώντας με 2-0 εκτός έδρας του Γιβραλτάρ, που παρέμεινε χωρίς βαθμό μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές του Nations League.

Στο δεύτερο εκτός έδρας ματς που έδωσε η ομάδα του Μπλαγκόγια Μιλέφσκι (προηγήθηκε το 1-1 με την Βουλγαρία) κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη με τα γκολ των Μπάρντι και Νικόλοφ και να πάρει... κεφάλι (προσωρινά) στο γκρουπ.

Μετά την εντός έδρας ήττα από το Κόσοβο, η Κύπρος δεν κατάφερε να νικήσει ούτε τη Βόρεια Ιρλανδία στην ΑΕΚ Αρένα της Λάρνακας. Το τελικό 0-0 έδωσε τους πρώτους βαθμούς στις δύο ομάδες στον 2ο όμιλο της League C, σαφώς, όμως, δεν άφησε καμία ικανοποιημένη ενόψει της συνέχειας.  

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής:

League A

1ος όμιλος

Αυστρία-Δανία                    6/6 (21:45)
Κροατία-Γαλλία                   6/6 (21:45)


2ος όμιλος

Τσεχία-Ισπανία                   21:45
Πορτογαλία-Ελβετία               21:45


3ος όμιλος

Ιταλία-Ουγγαρία                  7/6 (21:45)
Γερμανία-Αγγλία                  7/6 (21:45)


4ος όμιλος

Ουαλία-Ολλανδία                  8/6 (21:45)
Βέλγιο-Πολωνία                   8/6 (21:45)


League B

1ος όμιλος

Σκωτία-Αρμενία                   8/6 (21:45)
Ιρλανδία-Ουκρανία                8/6 (21:45)


2ος όμιλος

Ισραήλ-Ρωσία*                    Ματαιώθηκε
Ισλανδία-Αλβανία                 6/6 (21:45)


3ος όμιλος

Φινλανδία-Μαυροβούνιο            7/6 (19:00)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ρουμανία       7/6 (21:45)


4ος όμιλος

Σερβία-Σλοβενία                  21:45
Σουηδία-Νορβηγία                 21:45


League C

1ος όμιλος

Νησιά Φαρόε-Λουξεμβούργο         7/6 (21:45)
Λιθουανία-Τουρκία                7/6 (21:45)


2ος όμιλος

Κύπρος-Βόρεια Ιρλανδία           0-0
Κόσοβο-Ελλάδα                    21:45


3ος όμιλος

Λευκορωσία-Αζερμπαϊτζάν          6/6 (21:45)
Σλοβακία-Καζακστάν               6/6 (21:45)


4ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Βόρεια Μακεδονία       0-2
(21΄ Μπάρντι, 84΄ Νικόλοφ)

Βουλγαρία-Γεωργία                21:45


League D

1ος όμιλος

Λετονία-Λιχτενστάιν              6/6 (19:00)
Ανδόρα-Μολδαβία                  6/6 (21:45)


2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Μάλτα                 0-2
(59΄ Μπουσουτίλ, 75΄ Γκιγιόμιερ)        

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ

Πάρε μέρος στο European Football Fantasy 2024 του Sportdog.gr