Nations League: Η Πορτογαλία νίκησε 4-0 την Ελβετία, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να έχει δύο γκολ και μία ασίστ, ενώ η Ισπανία ισοφάρισε στο 90' στο τελικό 2-2 την Τσεχία, που έπαιξε με βασικούς τον Βατσλίκ του Ολυμπιακού και τον Μπράμπετς του Άρη.

Ο Καρβάλιο στο 15΄ άνοιξε τον χορό των... τερμάτων για τους γηπεδούχους, με τον Ρονάλντο να μπαίνει στην εξίσωση και σκοράροντας στο 36΄ και το 39΄ να φτάνει τα 117 γκολ με το εθνόσημο. Στο 68΄ ο Κανσέλο διαμόρφωσε το τελικό σκορ. 

Στην Πράγα, ο Μαρτίνεθ στο 90΄ γλίτωσε την Ισπανία από την ήττα, με τους «φούριας ρόχας» να συμβιβάζονται με τη δεύτερη σερί ισοπαλία τους στον 2ο όμιλο της League A, απέναντι στην πρωτοπόρο Τσεχία (2-2). Η βραδιά, πάντως, ήταν ιστορική για τον Γκάβι, καθώς ο νεαρός επιθετικός μέσος της Μπαρτσελόνα έγινε σε ηλικία 17 ετών και 304 ημερών, ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Ισπανίας, χάρη στο γκολ που σημείωσε στο 45+3΄.

Με ένα χαμηλό σουτ από τα αριστερά και κοντά στο δοκάρι, ο Γκάβι ισοφάρισε σε 1-1 και πέτυχε το πρώτο του γκολ φορώντας τη φανέλα με το εθνόσημο σε επίπεδο Ανδρών. Τον άθλο του τον σημείωσε επτά ημέρες μικρότερος από τον συμπαίκτη του στην Μπαρτσελόνα, Ανσού Φατι, ο οποίος μέχρι σήμερα κατείχε το ρεκόρ με το γκολ που είχε σημειώσει στις 6 Σεπτεμβρίου 2020 εναντίον της Ουκρανίας (4-0), σε ηλικία 17 ετών και 311 ημερών.

Στον 4ο ομίλο της League B, η Νορβηγία με το τελικό 2-1 επί της οικοδέσποινας Σουηδίας πανηγύρισε για πρώτη φορά νίκη σε σκανδιναβικό ντέρμπι από το 2005, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρλινγκ Χάλαντ. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι σημείωσε δύο γκολ στην Στοκχόλμη. Τέλος, η Σερβία με το 4-1 επί της Σλοβενίας πανηγύρισε το πρώτο της «τρίποντο».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής:

League A

1ος όμιλος

Αυστρία-Δανία                    6/6 (21:45)
Κροατία-Γαλλία                   6/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Αυστρία      3     3-0
Δανία        3     2-1
Γαλλία       0     1-2
Κροατία      0     0-3


2ος όμιλος

Τσεχία-Ισπανία                   2-2
(4΄ Πέσεκ, 66΄ Κούχτα - 45+3΄ Γκαβίρα, 90΄ Μαρτίνεθ)
Πορτογαλία-Ελβετία               4-0
(15΄ Καρβάλιο, 36΄, 39΄ Ρονάλντο, 68΄ Κανσέλο)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 2 αγώνες)

Τσεχία        4    4-3
Πορτογαλία    4    5-1
Ισπανία       2    3-3
Ελβετία       0    1-6


3ος όμιλος

Ιταλία-Ουγγαρία                  7/6 (21:45)
Γερμανία-Αγγλία                  7/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Ουγγαρία      3    1-0
Γερμανία      1    1-1 
Ιταλία        1    1-1
Αγγλία        0    0-1


4ος όμιλος

Ουαλία-Ολλανδία                  8/6 (21:45)
Βέλγιο-Πολωνία                   8/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Ολλανδία      3    4-1
Πολωνία       3    2-1
Ουαλία        0    1-2
Βέλγιο        0    1-4


League B

1ος όμιλος

Σκωτία-Αρμενία                   8/6 (21:45)
Ιρλανδία-Ουκρανία                8/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Αρμενία       3    1-0
Ιρλανδία      0    0-1
Σκωτία        0    0-0 -0αγ.
Ουκρανία      0    0-0 -0αγ.


2ος όμιλος

Ισραήλ-Ρωσία*                    Ματαιώθηκε
Ισλανδία-Αλβανία                 6/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Ισλανδία      1    2-2
Ισραήλ        1    2-2
Αλβανία       0    0-0 -0αγ.
*Ρωσία        0    0-0 -0αγ.


3ος όμιλος

Φινλανδία-Μαυροβούνιο            7/6 (19:00)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ρουμανία       7/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Μαυροβούνιο        3   2-0
Βοσνία/Ερζεγοβίνη  1   1-1
Φινλανδία          1   1-1
Ρουμανία           0   0-2


4ος όμιλος

Σερβία-Σλοβενία                  4-1
(24΄ Μίτροβιτς, 56΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 85΄ Γιόβιτς, 90+2΄ Ράντονιτς)
Σουηδία-Νορβηγία                 1-2
(90+2΄ Ελένγκα - 20΄ πεν., 69΄  Χάαλαντ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 2 αγώνες)

Νορβηγία      6    3-1
Σουηδία       3    3-2
Σερβία        3    4-2
Σλοβενία      0    1-6


League C

1ος όμιλος

Νησιά Φαρόε-Λουξεμβούργο         7/6 (21:45)
Λιθουανία-Τουρκία                7/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Τουρκία       3  4-0
Λουξεμβούργο  3  2-0
Λιθουανία     0  0-2
Νησιά Φαρόε   0  0-4


2ος όμιλος

Κύπρος-Βόρεια Ιρλανδία            0-0
Κόσοβο-Ελλάδα                     0-1
(39΄ Μπακασέτας)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 2 αγώνες)

ΕΛΛΑΔΑ        6    2-0
Κόσοβο        3    2-1
Β. Ιρλανδία   1    0-1 
Κύπρος        1    0-2 


3ος όμιλος

Λευκορωσία-Αζερμπαϊτζάν          6/6 (21:45)
Σλοβακία-Καζακστάν               6/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Καζακστάν     3    2-0
Σλοβακία      3    1-0
Λευκορωσία    0    0-1
Αζερμπαϊτζάν  0    0-2


4ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Βόρεια Μακεδονία        0-2
(21΄ Μπάρντι, 84΄ Νικόλοφ)
Βουλγαρία-Γεωργία                 2-5
(50΄ Ίλιεφ, 83΄ Στεφάνοφ - 4΄ Νταβιτασβίλι, 31΄ αυτ. Χρίστοφ, 52΄ Ζιβζιβάντε, 58΄ Κβαρατσχέλια, 69΄ Καζαϊσβίλι)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 2 αγώνες)

Γεωργία       6    9-2
Β. Μακεδονία  4    3-1 
Βουλγαρία     1    3-6
Γιβραλτάρ     0    0-6 


League D

1ος όμιλος

Λετονία-Λιχτενστάιν              6/6 (19:00)
Ανδόρα-Μολδαβία                  6/6 (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Λετονία       3    3-0
Μολδαβία      3    2-0
Λιχτενστάιν   0    0-2
Ανδόρα        0    0-3


2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Μάλτα                 0-2             


Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(Σε 1 αγώνα)

Εσθονία       3    2-0
Μάλτα         3    2-0
Σαν Μαρίνο    0    0-4 -2αγ.


* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ

Πάρε μέρος στο European Football Fantasy 2024 του Sportdog.gr