Facebook Pixel Δεν έβαζε ούτε με πέναλτι...
| 2012-01-12 00:50:00

Δεν έβαζε ούτε με πέναλτι...

Εκτός Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός. Έχασε 3-4 στα πέναλτι από τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη, σε ένα ματς που η μπάλα δεν έμπαινε μέσα με τίποτα (κ.α. και παράταση 0-0). Ο Λέτο έχασε το πέναλτι της πρόκρισης! Σε τρία αστόχησαν οι πράσινοι.

Ο Πανιώνιος νίκησε στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3 (κ.α και παράταση 0-0) τον Παναθηναϊκό και πήρε μια συγκλονιστική πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου! Μοιραίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Λέτο που στα πέναλτι είχε την ευκαιρία να καθαρίσει την πρόκριση, αλλά ο Σιδεράκης με μια φοβερή απόκρουση κράτησε το 2-3. Στη συνέχεια ευστόχησε ο Σιόβας, ο Μπιέρσμιρ έστειλε την μπάλα δοκάρι και ο Όμο έκανε το 4-3 στέλνοντας τους Νεοσμυρνιώτες στα ουράνια!

Στην κανονική διάρκεια μετά από ένα κακό πρώτο μέρος, ακολούθησε ένα φεστιβάλ χαμένων ευκαιριών στο δεύτερο, ενώ στην παράταση ο Λέτο ήταν κι εκεί μοιραίος χάνοντας την ευκαιρία του αγώνα στο 93`...

Πόνεσαν τα ματάκια μας...

Δυο ευκαιρίες υπό... προϋποθέσεις ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στο πρώτο 25λεπτο στη Ν.Σμύρνη, μία για τον Πανιώνιο με τον Ρόβα στο 5` κι άλλη μία με τον Τοτσέ στο 23`. Η αλήθεια είναι πάντως πως οι γηπεδούχοι είχαν μπει πιο ορεξάτοι στο πρώτο 20λεπτο, με τους πράσινους να ανεβαίνουν από το 25` και μετά με τους Λέτο και Κουίνσι.

Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερο εξάρσεις και μια τέτοια ήταν και η ευκαιρία του Ζέκα στο 35`, ενώ από την πλευρά του ο Πανιώνιος κυκλοφορούσε την μπάλα, έφτανε ως την περιοχή αλλά μέχρι εκεί. H χρησιμοποίηση του Κατσουράνη στα χαφ σίγουρα στερούσε από τους φιλοξενούμενους μια καλή πάσα.

Ματσάρα το δεύτερο!

Πάλι, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στο 54` είχαν μια καλή φάση με τον Κούτσι, ενώ ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 61` με τον Ζέκα, με το ματς να "ζωηρεύει" καθώς ακολούθησε και μια ευκαιρία του Κούτσι.

Στο 70` ο Σιμάο έσωσε προ της γραμμής στην κεφαλιά του Τσότσαλιτς, ενώ ο Τοτσέ μέσα σε δυο λεπτά (76` και 77`) έχασε ισάριθμες ευκαιρίες για το 0-1. Τον Τοτσέ μιμήθηκε ο... Κούτσι, ενώ στο 80` ήταν η σειρά του Βύντρα να χάσει ευκαιρία με τον Λέτο να... χτυπιέται που δεν πήρε πάσα!

Μ` αυτά και μ` αυτά, η κανονική διάρκεια έληξε 0-0 και πήγαμε σε παράταση!

Ο Λέτο συνέχισε το χορό των χαμένων ευκαιριών στο 93` με το ματς να πηγαίνει συντηρητικά πάντως ως τη λήξη του πρώτου μέρους. Όλα έδειχναν πέναλτι στο δεύτερο μέρος, με τον Παναθηναϊκό να έχει μια φλύαρη υπεροχή, και εκεί οδηγηθήκαμε...

Πέναλτι

120` Λήξη της παράτασης

118` Κίτρινη στον Σάμαρη

112' Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη για τράβηγμα στον Σκέμπρι

105` Μαρίνος αντί Βιτόλο

105` Κίτρινη στον Λέτο

105` Λήξη του πρώτου μέρους της παράτασης

101` Σουτ του Σιμάο έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ

94` Ο Κούρντι στη θέση του Ρόβα

93` Ο Βύντρα σέντραρε από δεξιά και ο Λέτο αμαρκάριστος με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ!!

91` Καραγκούνης αντί Ζέκα

91` Έναρξη του πρώτου μέρους της παράτασης

90+3` Λήξη του αγώνα

87` Γουνδουλάκης αντί Αμπντουλάγιεφ

86` Κίτρινη στον Ζέκα για θεατρο

83` Κίτρινη στον Σπυρόπουλο

81` Ο Ρούντολφ αντί του Τοτσέ

79` Ο Βύντρα από δεξιά βγήκε μόνος αλλά αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Λέτο, σούταρε άουτ

78` Ο Σάμαρης από αριστερά έδωσε στον Κούτσι, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καρνέζη

77` Ο Κουίνσι έβγαλε στον αμαρκάριστο Τοτσέ, ο οποίος όμως σούταρε πάνω στον Σιδεράκη

76` Σέντρα Λέτο από αριστερά, κεφαλιά του Τοτσέ στο δεύτερο δοκάρι, άουτ

70` Κεφαλιά του Τσότσαλιτς από κόρνερ, προ της γραμμής απομάκρυνε ο Σιμάο

65' Κίτρινη κάρτα στον Ρόβα

63` Κεφαλιά από καλή θέση του Κούτσι πάνω στον Καρνέζη

61` Ο Κουίνσι έβγαλε πάσα στον Ζέκα, ο οποίος όμως καθυστέρησε και σούταρε πάνω στον Σιδεράκη

54` Ο Μπιέρσμιρ έβαλε την κόντρα στο σουτ του Κούτσι και κράτησε το μηδέν

46` Έναρξη του δευτέρου μέρους

45` Λήξη του πρώτου μέρους

40' Κίτρινη κάρτα στον Τοτσέ για θέατρο

35` Βύντρα και Ζέκα έπαιξαν το ένα-δύο, ο Βύντρα σέντραρε και ο Πορτογάλος από κοντά σούταρε άουτ

33' Σουτ του Σπυρόπουλου, η μπάλα άουτ.

22' Αδύναμο σουτ του Τοτσέ από πλάγια θέση δεξιά και μέσα στην περιοχή, ο Σιδεράκης μπλόκαρε χωρίς δυσκολία

21` Kίτρινη στον Σκέμπρι

5` Σέντρα από δεξιά, ο Μπιάρσμιρ απομάκρυνε με κεφαλιά προ του Κούτσι

4` Κίτρινη στον Κουίνσι