Facebook Pixel Κύπελλο Αγγλίας: Παραλίγο να πάθει... μέγα κάζο αλλά το έσωσε στο τέλος η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2024-01-28 20:55:00

Οι "Κόκκινοι Διάβολοι" ισοφαρίστηκαν από τη Νιούπορτ, από 2-0 σε 2-2, αλλα τελικά έφτασαν σε νίκη-πρόκριση με 4-2

Ο θεσμός του Κυπέλλου Αγγλίας είναι ούτως ή άλλως ο θεσμός των εκπλήξεων! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δέχθηκε δύο γκολ από τη Νιούπορτ, την είδε να επιστρέφει από το 0-2, αλλά στο τέλος κατόρθωσε να πάρει αυτό που ήθελε και να τσεκάρει εισιτήριο για τους «16».

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν δυνατά, πίεσαν και με γκολ των Μπρούνο Φερνάντες και Μεϊνού προηγήθηκε 2-0. Θα μπορούσε να βρει και τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Γκαρνάτσο βρήκε το δοκάρι.

Η Νιούπορτ όμως, στο ματς της δεκαετίας για εκείνη, δεν το παράτησε. Στο 35ο λεπτό μείωσε με τον Μόρις και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους «πάγωσε» τους γηπεδούχους με τον Έβανς (2-2). Ωστόσο στο 68′ η Γιουνάιτεντ πήρε και πάλι προβάδισμα με σκόρερ τον Αντονι. Στις καθυστερήσεις ο Χόιλουντ διαμόρφωσε το 4-2 κι έστειλε την ομάδα του στον 5ο γύρο.