Μπάγερν Μονάχου - Ολυμπιακός: Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού προκρίθηκε στις 4 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης!

Οι Ερυθρόλευκοι νίκησαν με 3-1 εκτός έδρας τη Μπάγερν και εξασφάλισαν μία τεράστια πρόκριση για το Final Four της Youth League, που θα διεξαχθεί στη Νιόν της Ελβετίας. Εκεί ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη γαλλική Ναντ (νίκησε την Κοπεγχάγη στα πέναλτι, κανονική διάρκεια και παράταση 3-3) διεκδικώντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

Η... δουλειά για τους Πειραιώτες έγινε από το πρώτο ημίχρονο, καθώς πέτυχαν τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά για να πάρουν απο νωρίς προβάδισμα με 3-0. Ο Μουζακίτης εκμεταλλεύτηκε λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα για να κάνει το 1-0 στο 32', ενώ στο 37 ακολούθησε ένα εκπληκτικό γκολ από τον Παπακανέλλο, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με υπέροχη ατομική ενέργεια και σκόραρε με εντυπωσιακό σουτ από πλάγια θέση στο 37'. Ο Χαράλαμπος Κωστούλας έκανε το 3-0 στο 40'.

Στο 63΄ ο Ράμσακ μείωσε για τη Μπάγερν, ο Ζβόναρεκ είχε κεφαλιά στο δοκάρι δύο λεπτά αργότερα κι αυτό ήταν το διάστημα στο οποίο οι Βαυαροί εξάντλησαν τις πιθανότητές τους.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ρενέ Μάριτς): Σμιτ, Σόλτσε, Μανούμπα, Σολ, Χένιγκ, Φερνάντεθ, Γένσεν (46΄ Νκιλί), Ζβόναρεκ, Αζνού (46΄ Λίτσινα), Ράμσακ, Κούσι-Ασάρε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ.Κωστούλας, Τανούλης, Πρεκατές, Κουτσογούλας (90+1΄ Χρήστου), Αλαφάκης, Μπάκουλας, Μουζακίτης, Πνευμονίδης (67΄ Λιατσικούρας), Παπακανέλλος (78΄ Δάμα), Μπ. Κωστούλας (90' Γατόπουλος)

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

• Μπάγερν - Ολυμπιακός 1-3 (63' Ράμσακ / 32' Μουζακίτης, 37' Παπακανέλλος, 40' Κωστούλας)
  • Ναντ - Κοπεγχάγη 3-3 (5-4 στα πέναλτι)
  • 13/03 17:00 Μίλαν - Ρεάλ
  • 13/03 19:00 Μάιντς - Πόρτο