Φλυάρη Βραζιλία απέναντι στην Κόστα Ρίκα για την πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου. Η «σελεσάο» κόλλησε στο μηδέν χωρίς γκολ. Μάλιστα η Βραζιλία μέτρησε κατοχή πάνω από 75%, ενώ ακυρώθηκε και ένα γκολ ως οφσάιντ.

Νωρίτερα η Κολομβία νίκησε με 2-1 την Παραγουάη και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου για το Κόπα Αμέρικα. Ουσιαστικά η ομάδα του Χάμες Ροντίγκεθ καθάρισε την υπόθεση νίκη σε διάστημα 10 λεπτών, με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού να βγάζει δύο ασίστ και να αναδεικνύεται Man of the Match.

Στο 32′ ο Ντανιέλ Μουνιός άνοιξε το σκορ και δέκα λεπτά αργότερα ο Τζέφερσον Λέρμα διπλασίασε τα τέρματα για τους τυπικά γηπεδούχους. Το μοναδικό γκολ για την Παραγουάη σημείωσε στο 69ο λεπτό ο Χούλιο Ενσίσο, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.