Το 39ο πρωτάθλημα της ιστορίας του εξασφάλισε ο Ολυμπιακός χάρη στο 19ο φετινό γκολ του πρώτου σκόρερ της Σούπερ Λίγκα, Κέβιν Μιραλάς. Νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για την 27η αγωνιστική και βύθισε την ομάδα του Τάκη Λεμονή, που πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση στην υπόθεση σωτηρία.

Νίκη - μαγκιά πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αν και αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 59΄ (αποβολή Σπυρόπουλου), κέρδισε 1-0 τον Άρη στο ΟΑΚΑ χώρι στο πρώτο γκολ του Ρούντολφ με την πράσινη φανέλα, στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πλέον, ο Ολυμπιακός έχει το πρωτάθλημα στα χέρια του, καθώς η διαφορά των 10 βαθμών δεν καλύπτεται στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν. Εκτός κι αν η Δευτεροβάθμια Επιτροπή Εφέσεων της ΕΠΟ "σβήσει" τους -3 βαθμούς της ποινής του τριφυλλιού για τη διακοπή του ντέρμπι με τους ερυθρόλευκους στο ΟΑΚΑ. Μια ποινή που έχει επιβληθεί από την Πειθαρχική Επιτροπή της Λίγκας...

Όσον αφορά στη μάχη της ουράς, η Δόξα Δράμας έπεσε και μαθηματικά μετά την ήττα από την Ξάνθη στα Πηγάδια. Εκτός από τον Παναιτωλικό, κάτω από τη ζώνη είναι και η Κέρκυρα, παρότι κατάφερε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσει 2-2 την ελλιπή ΑΕΚ στο νησί των Φαιάκων. Πολύτιμο βαθμό πήρε ο ηρωικός Εργοτέλης, ο οποίος για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα ανέτρεψε αποτέλεσμα παίζοντας με αριθμητικό μειονέκτημα. Μετά το 1-1 με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα (ισοφάρισε στις καθυστερήσεις παίζοντας με εννιά), γύρισε και το ματς με τον Ατρόμητο στο "Παγκρήτιο", παίζοντας με 10 (αποβολή Καβουσάκη στο 49΄). Ο Ατρόμητος, που παραμένει μόνος 3ος στη βαθμολογία, προηγήθηκε 2-0 με ισάριθμα πέναλτι, ωστόσο ο Εργοτέλης με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο έφερε το ματς στα ίσα (2-2).

Από εκεί και πέρα, εκτός της Ξάνθης που νίκησε για πρώτη φορά μετά από 9 αγωνιστικές και 8 σερί ήττες, νίκες σωτηρίας πέτυχαν ο ΠΑΣ και ο Πανιώνιος. Ο ΠΑΣ, μάλιστα, πέρασε με μεγάλο "διπλό" από την έδρα του ΠΑΟΚ (2-1), στην επιστροφή του Άγγελου Αναστασιάδη στην Τούμπα μετά από 10 χρόνια ως αντίπαλος. Όσο για τον Πανιώνιο, κέρδισε 2-0 τον Λεβαδειακό στη Ν. Σμύρνη.

Τέλος, στο πιο "χαλαρό" ματς της αγωνιστικής από πλευράς στόχων των δύο αντιπάλων, Αστέρας και ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στην Τρίπολη.

Όλα τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 27ης αγωνιστικής:
Ξάνθη - Δόξα Δράμας 1-0 (12΄ Βασιλακάκης)
Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 2-2 (12΄ αυτογκόλ Βάντο, 37΄ Φρανκού - 31΄ Μάντζιος, 73΄ Παπουλής)
Εργοτέλης – Ατρόμητος 2-2 (74΄ Γιοβάνοβιτς, 80΄ Κατσικοκέρης - 51΄ πέν. Αναστασάκος, 64΄ πέν. Μήτρογλου)
Κέρκυρα - ΑΕΚ 2-2 (14΄ Όσμαν, 90΄+5΄ Τσίγκας - 16΄ Κλωναρίδης, 37΄ Λυμπερόπουλος)
ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (71΄ Παπάζογλου - 7΄ Βίλα, 69΄ Γεωργίου)
Παναθηναϊκός - Άρης 1-0 (82΄ Ρούντολφ)
Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-1 (54΄ Μιραλάς)
Πανιώνιος - Λεβαδειακός 2-0 (60΄ πέν. Κούτσι, 90΄ Κούρντι)

Η βαθμολογία (μετά από 27 αγωνιστικές): Ολυμπιακός 67, Παναθηναϊκός 57, Ατρόμητος 48, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ από 46, Αστέρας, Άρης από 39, ΟΦΗ 34, Ξάνθη, ΠΑΣ, Πανιώνιος από 32, Λεβαδειακός 30, Εργοτέλης 28, Παναιτωλικός, Κέρκυρα από 25, Δόξα 15. Ο Παναθηναϊκός έχει πρωτοδίκως έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς.