Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ η Στουτγκάρδη επιβλήθηκε με 3-1 εκτός έδρας της Κολωνίας και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα.
Οι «τράγοι» προηγήθηκαν στο 19' με τον Μοντέστε να βρίσκει στόχο από την «άσπρη βούλα», αλλά η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στην Στουτγκάρδη. Ο Ντιβάντι στο 36' ισοφάρισε σε 1-1 για τους Σουηβούς και ο Βέρνερ στο 51΄ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Γιούργκεν Κράμι. Τη νίκη της Στουτγκάρδης «σφράγισε» στο 83' ο Γκέντνερ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-3).

Έπειτα από δύο σερί ήττες, η Ντάρμσταντ επέστρεψε στις επιτυχίες, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του Ανόβερου (2-1).

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας κι ήθελαν οπωσδήποτε το «τρίποντο» προκειμένου να πάρουν μία «ανάσα». Αντιθέτως όμως, η νίκη πήγε στους «νεοφώτιστους», που βρέθηκαν στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Παρόλα αυτά, το Ανόβερο ήταν εκείνο που πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Αλμέιδα στο ντεμπούτο του βρήκε δίχτυα για το 1-0 στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έφεραν το ματς στα ίσα στο 31' με τον Βάγκνερ ενώ μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ, όμως ο Νιμέγερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (45').

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους το γκολ ήρθε για την Ντάρμσταντ, η οποία κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να «γράψει» το 2-1, πάλι με τον Βάγκνερ!

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι κι έτσι οι «νεοφώτιστοι» έφυγαν με μία πολύ σημαντική νίκη ενώ το Ανόβερο παρέμεινε τελευταίο, με 14 βαθμούς.

Χέρτα-Άουγκσμπουργκ 0-0

Ισόπαλες 0-0 ήρθαν Χέρτα κι Άουγκσμπουργκ στο Βερολίνο, με την πρώτη να «φρενάρει» έπειτα από τρεις σερί νίκες.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να χάνουν από κάποιες καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, έχασαν ευκαιρίες με τους Μπομπαντίγια (51') και Μπάιερ (57'), ωστόσο το ματς έληξε 0-0.

Ίνγκολσταντ – Μάιντς 1-0

Η Ίνγκολσταντ είχε ξεχάσει πως είναι να πανηγυρίζεις μία νίκη, αλλά μπήκε με το δεξί στο 2016 και πήρε το «τρίποντο» απέναντι στην Μάιντς με 1-0. Σε ένα ματς με ελάχιστες καλές φάσεις οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάρτμαν στο 41'.

Χόφενχαϊμ – Λεβερκούζεν 1-1

Η Λεβερκούζεν φλέρταρε με την πρώτη της ήττα από την Χόφενχαϊμ σε οκτώ αναμέτρησης, αλλά το γκολ του Ομέρ Τοπράκ στο φινάλε της χάρισε τον ένα βαθμό. Η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε στο 40' με το πρώτο γκολ του Χάμαντ και το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο 59' η Χόφενχαϊμ θα μπορούσε να κάνει το 2-0, αλλά η προσπάθεια του Σμιντ σταμάτησε στο δοκάρι και στο 75' ήρθε ο Τοπράκ μετά από φάση διαρκείας να κάνει το τελικό 1-1.