Facebook Pixel Sportdog.gr | Η ανατροπή του αιώνα από τη Σάλκε – Από 4-0, 4-4 την Ντόρτμουντ! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-11-25 18:30:00

Η ανατροπή του αιώνα από τη Σάλκε – Από 4-0, 4-4 την Ντόρτμουντ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Αδιανόητη εξέλιξη στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ!

Δεν γίνονται αυτά!

Στο πιο συγκλονιστικό ματς της χρονιάς, η Σάλκε κατάφερε να κάνει απίστευτο, γυρνώντας από την… κόλαση, αφού πήρε ισοπαλία 4-4 από την Ντόρτμουντ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει 4-0 από το 25’!

Η Ντόρτμουντ πραγματοποίησε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο, καθώς πέτυχε 4 γκολ σε 13 λεπτά και προηγήθηκε 4-0 με γκολ του Ομπαμεγιάνκ (13’) και αυτογκόλ του Σταμπουλί στο 18’, με τον Γκέτσε να κάνει το 3-0 στο 20’ και τον Γκερέιρο το 4-0 στο 25’.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ντόρτμουντ να έχει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, όμως η μπάλα έκανε πάλι το θαύμα της, για να μας χαρίσει μια ανατροπή που δεν θα ξεχάσουμε ποτέ.

Η Σάλκε «ξύπνησε» και μείωσε άμεσα σε 4-2 με γκολ του Μπουργκστάλερ στο 61’ και του Χάριτ στο 65’. Ο Ομπαμεγιάνγκ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Ντόρτμουντ με δέκα παίκτες στο 71’ και αυτό που ακολούθησε ήταν βγαλμένο από τους μεγαλύτερους εφιάλτες των οπαδών της.

Ο Καλιγκιούρι μείωσε σε 4-3 στο 86’ και η ανατροπή-θαύμα ολοκληρώθηκε στο 94’ με κεφαλιά του Νάλντο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κονοπλιάνκα!

Обзор матча Боруссия Д - Шальке 4-4 от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ανόβερο - Στουτγκάρδη 1-1 (76' πέν. Φίλκρουγκ / 24' Ασάνο)

Σάββατο

Ντόρτμουντ - Σάλκε 4-4 (12' Ομπαμεγιάνγκ, 18' αυτ. Σταμπουλί, 20' Γκέτσε, 25' Γκερέιρο / 61' Μπούργκσταλερ, 65' Χαρίτ, 86' Καλιτζιούρι, 90+4' Νάλντο)

Λειψία - Βέρντερ 2-0 (32' Κεϊτά, 87' Μπερνάρντο)

Φράιμπουργκ - Μάιντς 2-1 (51' Πέτερσεν, 90+1' Κατ / 90+2' Μπέργκρεεν)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Λεβερκούζεν 0-1 (76' Φόλαντ)

Άουγκσμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 2-1 (51' Γκρέγκοριτς, 78' Φινμπόγκασον / 40' Ντιντάβι)

Γκλάντμπαχ - Μπάγερν (19:30)