Facebook Pixel Bundesliga: Πολύ σημαντικό διπλό για Ντόρτμουντ - Πέρασε από την έδρα της Χοφενχάιμ και ανέβηκε στην κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-09-29 23:48:00

Τεράστιας σημασίας νίκη για τους Βεσταφαλούς, που αν και έπαιζαν με 10 παίκτες από το 71', λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ραμί πήρε τη νίκη με 1-3, με γκολ των Φίλκρουγκ, Ρόις και Ρίερσον, απέναντι στην Χοφανχάιμ, που είχε μειώσει με εύστοχή εκτέλεση πέναλτι του Κράμαριτς, και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας πάντως ένα παιχνίδι περισσότερο από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου.

Bundesliga: Τη μοναξιά της κορυφής της Bundesliga απολαμβάνει προσωρινά η Ντόρτμουντ μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Χοφενχάιμ (3-1), στο εναρκτήριο ματς της 6ης αγωνιστικής.

Απέναντι στην ομάδα των τεσσάρων διαδοχικών νικών, η Μπορούσια κατάφερε να πάρει το 4ο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα, να διατηρήσει το αήττητο από την έναρξη της σεζόν (4-2-0) και ταυτόχρονα την πολύ καλή παράδοση που έχει στα 7 τελευταία ματς με την αποψινή της αντίπαλο με 6 νίκες και μία ισοπαλία.

Η αποβολή του Μπενσεμπαϊνί στο 71ο λεπτό ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κλειστούν στην άμυνα και να πιεστούν από την Χοφενχάιμ, όμως στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρίερσον «χτύπησε» στην κόντρα και διασφάλισε το μεγάλο διπλό των Βεστφαλών, απέναντι στους γηπεδούχους που δεν έδωσαν συνέχεια στις νίκες της, με τελευταία το σπουδαίο «διπλό» στο Βερολίνο επί της Ουνιόν.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κορυφαία μεταγραφή του Ολυμπιακού… ακυρώνεται λόγω της συζύγου - Αποφασισμένος για να φύγει!