O Παναθηναϊκός αποκλείστηκε διαδοχικά από μια δανέζικη ομάδα που κοστίζει όσο Σισέ, Λέτο, Κατσουράνης (δηλαδή οι προπέρσινες μεταγραφές του) και ακολούθως από μια ισραηλινή ομάδα η οποία χθες έφαγε 5 πανεύκολα από την Μπεσίκτας του πρώην προπονητή του Αστέρα Τρίπολης, Κάρλος Καρβαλιάλ.

O Ολυμπιακός, η πληρέστερη και με μεγαλύτερο μπάτζετ ελληνική ομάδα, δημιούργησε σε 94 λεπτά δύο καθαρές ευκαιρίες μέσα σε μια από τις πιο καυτές ευρωπαϊκές έδρες απέναντι σε μια ομάδα που είχε ξεκινήσει με μια νίκη σε 5 ματς στο γαλλικό πρωτάθλημα, μια ομάδα που έχει πάρει έναν τίτλο τα τελευταία 19 χρόνια στη χώρα της, ένα σύνολο χωρίς αστείρευτο ταλέντο, αλλά με πειθαρχία, τρέξιμο και 3-4 παίκτες με ισχυρή προσωπικότητα.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε εναντίον των «δευτερότριτων» της πέμπτης (ή έκτης) σε δυναμικότητα αγγλικής ομάδας αυτή την περίοδο να πάρει ισοπαλία η οποία μάλιστα έγινε δεκτή (σωστά) από το σύνολο των μέσων ενημέρωσης με κολακευτικά σχόλια για την απόδοσή του και με υπερβολές για ένα χαμένο πέναλτι (δεν άκουσα κιχ και στη μετάδοση ακούστηκαν κάτι μεσοβέζικα με ελληνική φουστανέλα του στυλ «ο διαιτητής ήταν κοντά» για το κλασικό πέναλτι του Κοντρέρας λίγο πριν από το πέναλτι υπέρ του Δικέφαλου, το οποίο δεν καταλογίστηκε).