Facebook Pixel Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση "θρίλερ" για τον Παναιτωλικό μετά από 14 εκτελέσεις και 7 χαμένα πέναλτι!
| 2023-10-11 19:25:00

Απίθανη εξέλιξη στη Ρόδο, με τον Παναιτωλικό να αποκλείει τον Διαγόρα στη διαδικασία των πέναλτι (4-3 το σκορ, 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση).

Κύπελλο Ελλάδας: Με πρωταγωνιστή τον Αντώνη Στεργιάκη, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτιο Παναιτωλικός κέρδισε 4-3 στα πέναλτι τον Διαγόρα Ρόδου (1-1 κ.δ και παρ.) και προκρίθηκε στη φάση ων «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα Καναρίνια άνοιξαν το σκορ με την πρώτη αξιόλογη επιθετική προσπάθεια που ολοκλήρωσαν. Στο 22΄ ο Μπαλντασαρά βρήκε ωραία τον Τορεχόν στην περιοχή, εκείνος γύρισε στον Βοΐλη που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμα καθώς στο 29ο λεπτό ο Γκάτα μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Στάγιτς και το καταλογισθέν πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1 ο Μανιάς στο 31΄.

Το σκορ δεν άλλαξε κατά την παράταση, με τον Παναιτωλικό να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία στο 117′, όταν ο Μπαλντασαρά βρέθηκε σε θέση βολής στα όρια της περιοχής, ωστόσο το σουτ του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ετσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.