Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη σεζόν ο Τάσος Δουβίκας, καθώς βρήκε δίχτυα στην ισοπαλία της Θέλτα με τη Βαλένθια στο Βίγκο (2-2), στην αναμέτρηση της 38ης (τελευταίας) αγωνιστικής στη La Liga.

Ο Ελληνας διεθνής, που αγωνίστηκε έως το 66', πέτυχε το 13ο γκολ του και ολοκλήρωσε θετικά την πρώτη του σεζόν στο ισπανικό πρωτάθλημα. Να σημειωθεί πως το σημερινό ήταν το έβδομο τέρμα του στο πρωτάθλημα, ενώ έχει άλλα έξι στο κύπελλο.

Νωρίτερα η Μαγιόρκα νίκησε μέσα στη Μαδρίτη τη Χετάφε με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αλβαρες στο 48ο λεπτό, αλλά η Μαγιόρκα πρώτα ισοφάρισε με τον Μουρίτσι (90') και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαφέο έκανε την ανατροπή και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Να σημειωθεί πως το ματς διακόπηκε στο 75' περίπου για δέκα λεπτά και οι φίλαθλοι «πάγωσαν» στις κερκίδες, μετά από σφοδρή σύγκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Νταβίντ Σορία, με τον Λαρίν της Μαγιόρκα. Ο Σορία τραυματίστηκε στο κεφάλι, χρειάστηκε τις πρώτες βοήθειες και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο, με τη Χετάφε ν' ανακοινώνει πως υπέστη διάσειση, και αναγκάστηκε να διακομιστεί σε νοσοκομείο για εξετάσεις.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία:

Τζιρόνα-Γρανάδα                   7-0

(30' Γκαρσία, 33',54' Τσιγκάνκοφ, 44',75',90' Ντόβμπικ, 78' Στουάνι)

Οσασούνα-Βιγιαρεάλ                1-1