Facebook Pixel Είδε φως με... Σπυρο-Φάνη! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2012-09-07 23:20:00

Είδε φως με... Σπυρο-Φάνη! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με γκολ των Σπυρόπουλου και Γκέκα η Ελλάδα γύρισε το ματς στην Λετονία, πήρε τη νίκη με 2-1 και ξεκίνησε με το δεξί στα Προκριματικά του Μουντιάλ. Μπήκε και άλλαξε το ματς ο Σαμαράς.

Η Ελλάδα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ με πέναλτι του Τσάουνα στο 42', ωστόσο με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και δύο υπέροχα τέρματα των Σπυρόπουλου στο 57' και Γκέκα στο 69' πήρε τη νίκη με ανατροπή και σκορ 2-1. Εξαιρετικός ήταν ο Σαμαράς, που μπήκε αλλαγή στην ανάπαυλα, βοήθησε στην αλλαγή του ματς και αποχώρησε τραυματίας είκοσι λεπτά αργότερα, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Μανιάτης, Σπυρόπουλος, Γκέκας και Φορτούνης.

Με τον καλύτερο τρόπο λοιπόν, με εκτός έδρας νίκη και τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς, ξεκίνησε η Ελλάδα στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για την Βραζιλία. Πλέον η Ελλάδα περιμένει την Λιθουανία την Τρίτη το βράδυ στο «Γ. Καραϊσκάκης» για να κάνει το 2/2.

Δεν... φοβήθηκε το 4-4-2

Ο Φερνάντο Σάντος επιβεβαίωσε τις πληροφορίες και ξεκίνησε στο παιχνίδι με το «τολμηρό» 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Καρνέζης, στα αριστερά της άμυνας ο Σπυρόπουλος, δεξιά ο Τοροσίδης και κεντρικό δίδυμο οι Κ. Παπαδόπουλος και Παπασταθόπουλος. Τε κεντρικά χαφ ήταν οι Κατσουράνης και Τζιόλης, στα δεξιά ξεκίνησε ο Μανιάτης, αριστερά ο Φορτούνης και στην επίθεση ο Μήτρογλου με τον Γκέκα.

Άτιμο δοκάρι...

Η Εθνική δεν μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και οι διεθνείς επηρεασμένοι πιθανότατα και από την δυνατή βροχή στα πρώτα λεπτά έκαναν πολλά λάθη. Ένα από αυτά εκμεταλλεύτηκαν και οι Λετονοί στο πέμπτο μόλις λεπτό, όταν ο Τσάουνα έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Καρνέζη. Η φάση αυτή κάπως... ξύπνησε την Εθνική, η οποία μετά το πέρας του πρώτου δεκάλεπτου ανέβασε στροφές. Μάλιστα, είχε και τρεις καλές στιγμές (14', 16', 17') με τους Μήτρογλου, Γκέκα και Κατσουράνη κατά σειρά. Καλύτερη ευκαιρία όλων ήταν η φάση του Γκέκα, όπου με κεφαλιά από κοντά μετά από κόρνερ δεν σημάδεψε σωστά.

Ωστόσο, η μεγαλύτερη στιγμή για την Ελλάδα στο πρώτο μέρος σημειώθηκε στο 33', όταν από μπαλιά του Φορτούνη και... γλίστρα του Λετονού αμυντικού, ο Μανιάτης έκανε ολομόναχος το πλασέ στην κίνηση εντός περιοχής, αλλά σημάδεψε το δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης η μπάλα ήρθε πάνω του, με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα, όμως ο άσος της Εθνικής γλίστρησε.

Άτυχη στιγμή και γκολ

Οι Λετονοί που δεν είχαν δείξει τίποτα σπουδαίο από την αρχή του αγώνα, στο 42' ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ. Σε μία φάση που η Ελλάδα έπαιζε με 10 εξαιτίας του τραυματισμού του Φορτούνη, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο και εκτέλεσε στην συνέχει ο Τσάουνα για το 1-0. Η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το σουτ του Γκέκα στο 45', κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρο των γηπεδούχων.

Ανατροπή με γκολάρα και σούπερ Σαμαρά!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα, με την είσοδο του Σαμαρά στην θέση του Μήτρογλου, ξεκίνησε πολύ δυνατά και πριν καλά καλά την συμπλήρωση δέκα λεπτών, είχαμε τρεις καλές ευκαιρίες, με καλύτερη το σουτ του Μανιάτη στο 48', όπου η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Η εικόνα της Εθνικής ήταν τελείως διαφορετική και για αυτό... ευθυνόταν ο «Sam» που είχε εξαιρετική απόδοση. Τελικά, στο 57' ήρθε και το γκολ, με τον Σπυρόπουλο να βρίσκει δίχτυα με ένα υπέροχο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή των Λετονών.

Η Ελλάδα μετά το γκολ συνέχισε να πιέζει, ωστόσο ήταν άτυχη γιατί στο 68' ο Σαμαράς, που ήταν ο καλύτερος του γηπέδου εκείνη τη στιγμή, τραυματίστηκε μόνος του από μία πτώση και αποχώρησε. Στην θέση του πέρασε ο Νίνης που ήταν «γουρλής», καθώς στο 69' έγινε το 1-2. Ο Κατσουράνης με κάθετη έβγαλε εκπληκτικά τον Γκέκα τετ α τετ και αυτός με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα. Από το γκολ και μετά η Εθνική έκανε... συντήρηση και έφτασε τελικά στη νίκη.

Μάλιστα, θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει και ένα τρίτο γκολ στο φινάλε, πρώτα στο 87' όταν το φοβερό σουτ του Νίνη έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ και στην συνέχεια στις καθυστερήσεις με το άστοχο τετ α τετ του Γκέκα.

Συνθέσεις ομάδων

Λετονία: Βάνις, Κλάβα, Γκορκς, Κριάουκλις, Λάιζανς, Ιβάνοβς, Φερτόβς (75' Ρούγκινς), Τσάουνα, Βισνάκοβς (75' Βερπακόβσκις), Λουκανόβς, Ρούντεβς.

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φορτούνης (80' Χολέμπας), Μήτρογλου (46' Σαμαράς, 68' λ.τ. Νίνης), Γκέκας.