Facebook Pixel Μήτρογλου - Νίνης! Ελλάδα – Λιθουανία: 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)
| 2012-09-11 23:35:00

Μήτρογλου - Νίνης! Ελλάδα – Λιθουανία: 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η Ελλάδα με υπέροχα γκολ των Νίνη (55') και Μήτρογλου (72') πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Λιθουναία. Δείτε πως σας μετέφερε ο sportdog την εξέλιξη του ματς λεπτό προς λεπτό.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης~!

88'
Σουτ του Χολέμπας μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ

86' Κίτρινη κάρτα στον Μικολιούνας για φάουλ πάνω στον Χολέμπας.

80' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μαυρίας στην θέση του Γκέκα

77' Η Ελλάδα φεύγει στην αντεπίθεση, όμως ο Νίνης βιάζεται και με σουτ εκτός περιοχής κερδίζει το κόρνερ.

72' Γκολ για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου κάνει το 1-2 με τον Νίνη και με υπέροχο πλασέ απέναντι από τον Λιθουανό πορτιέρο κάνει το 2-0.

67' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Χολέμπας στην θέση του τραυματία Φορτούνη

62'
Κίτρινη κάρτα στον Κ. Παπαδόπουλο

61' Σπουδαία ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου κινείται εξαιρετικά και παίρνει την μπάλα πλάγια έξω από την περιοχή, γυρίζει ωραία στον Γκέκα, όμως αυτός ολομόναχος από το πενάλτι σουτάρει... αέρα.

55' Γκολ για την Εθνική! Ο Σπυρόπουλος κάνει την σέντρα από αριστερά, ο Μήτρογλου παίρνει την κεφαλιά αλλά σημαδεύει το δοκάρι. Οι Λιθουανοί δεν διώχνουν σωστά, ο Τζιόλης δίνει την μπάλα στον Νίνη, ο οποίος κινείται ωραία εντός περιοχής και με δύσκολο σουτ κάνει το 1-0.

52' Μακρινό σουτ του Τζιόλη, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

48' Τεράστια ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Τοροσίδης κάνει την σέντρα από δεξιά για τον Μήτρογλου, αυτός πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά από πολύ κοντά, όμως ο πορτιέρο των Λιθουανών αποκρούει!

46' Αλλαγή για την Λιθουανία. Ο Ντ. Τσεσνάουσκις πήρε την θέση του Βορόφσκι.

46' Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου πέρασε στην θέση του Μανιάτη

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική.
Ο Φορτούνης εκμεταλλεύεται το λάθος στην άμυνα της Λιθουανίας και γυρίζει την μπάλα εντός περιοχής στον Γκέκα, ο οποίος με πλάτη στο τέρμα και τον πορτιέρο εκτός θέσης δεν μπορεί να σουτάρει. Τελικά, στρώνει στον Κατσουράνη, ο οποίος με λόμπα στέλνει την μπάλα άουτ.

44' Κίτρινη κάρτα στον Σέρνας

42΄ Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Φορτούνης κάνει πολύ ωραία το σουτ έξω από την περιοχή, ο πορτιέρο των Λιθουανών πέφτει και διώχνει, όμως η φάση συνεχίζεται. Ο Γκέκας παίρνει το ριμπάουντ και στρώνει στον Σπυρόπουλο, ο οποίος όμως σουτάρει άουτ.

36' Ο Σπυρόπουλος βγάζει την σέντρα, ο Γκέκας παίρνει την κεφαλιά ολομόναχος, όμως η μπάλα φεύγει άουτ. Ο Έλληνας επιθετικός ήταν τελικά σε θέση οφσάιντ...

33' Σουτ του Μανιάτη, όχι καλό και δεν βρίσκει στόχο...

27' Νέα καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Νίνης εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή, ο πορτιέρο των Λιθουανών διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

26' Κίτρινη κάρτα στον Βίτσιους για φάουλ στον Φορτούνη έξω από την περιοχή

23' Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Σπυρόπουλος βγάζει πολύ ωραία την σέντρα, όμως ο Γκέκας με κεφαλιά από το πέναλτι στέλνει την μπάλα δίπλα από την εστία.

21' Κίτρινη κάρτα στον Τσεσνάουσκις για αγκωνιά στον Τοροσίδη

15' Οι δύο ομάδες είναι δραστήριες στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο φάσεις δεν έχουμε...

6' Ευκαιρία για την Λιθουανία. Σουτ του Μικουλιάνας αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Καρνέζης.

5' Πρώτη καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Τοροσίδης έκανε την σέντρα από δεξιά, η μπάλα πρώτα κόντραρε σε αμυντικό και πήρε ύψος και στην συνέχεια κατέληξε δίπλα από το δοκάρι από ωραία κεφαλιά του Γκέκα.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Πασπασταθόπουλος, Μανιάτης, Τζιόλης, Κατσουράνης, Φορτούνης, Νίνης, Γκέκας.

Λιθουανία: Καρτσεμάρσκας, Σεμπέρας, Ζαλιούκας, Τσεσνάουσκις, Σέρνας, Μικολιούνας, Βίτσιους, Κλιμαβίτσιους, Βέλιτσκα, Βαϊτκούνας, Μπορόφσκι.