Οι «πετεινοί» προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 3' με τον Βερτόνχνε, ο οποίος μετά από ωραία κούρσα, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Έβανς και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ το 2-0 έγινε στο 32' από τον Μπέιλ!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές, πίεσαν και στο 51' μείωσαν σε 1-2 με τον Νάνι. Η απάντηση όμως από τους φιλοξενούμενους ήταν άμεση, καθώς στο 52' ο Ντέμπσεϊ έκανε το 1-3! Η Γιουνάιτεντ ξαναμπήκε στο ματς γρήγορα, αφού ο Καγκάουα στο επόμενο λεπτό μείωσε και πάλι σε 2-3, ωστόσο στην συνέχεια του ματς, όσο και αν πίεσε δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Έτσι λοιπόν, η Τότεναμ πήρε μία τεράστια νίκη και έρχεται με... φόρα στην Αθήνα για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Στην αντίπερα όχθη, η Μάντσεστερ έχασε έδαφος από την κορυφή, καθώς πλέον βρίσκεται τέσσερις πόντους πίσω από την Τσέλσι.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Λίντεγκααρντ, Ραφαέλ, Έβανς, Ρίο Φέρντιναντ (92' Χαβιέρ Ερνάντες), Εβρά, Κάρικ, Γκιγκς (46' Ρούνεϊ), Σκόουλς, Νανί, Καγκάουα (79' Γουέλμπεκ), Φαν Πέρσι.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φρίντελ, Γουόκερ, Γκαλάς, Βερτόνχεν, Κόκερ, Σάντρο, Ντεμπελέ (84' Χάντλστοουν), Ντέμπσεϊ (70' Σίγκουρτσον), Λένον, Μπέιλ, Ντεφόου (93' Ντόσον).