Η Μάντσεστερ Σίτι χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, πέρασε με 2-0 από την έδρα της Άρσεναλ και συνέχισε στο... κυνήγι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (-7), που νωρίτερα είχε νικήσει 2-1 την Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ). Οι Πολίτες έκαναν το 1-0 με τον Μίλνερ στο 21', ενώ ο Τζέκο στο 32' έγραψε το 2-0. Νωρίτερα ο Βόσνιος πάντως είχε χάσει πέναλτι, στο οποίο είχε υποπέσει ο Κοσιενλί, ο οποίος έφυγε από το γήπεδο με κόκκινη κάρτα μόλις στο 9ο λεπτό.

Απόλυτη κυρίαρχος η Σίτι!

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε... φορτσάτη στο παιχνίδι και μόλις στο 9ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, όταν ο Κοσιενλί τράβηξε με τα δύο χέρια μέσα στην περιοχή τον Τζέκο. Ο αμυντικός της Άρσεναλ είδε σωστά και την κόκκινη κάρτα, ωστόσο ο επιθετικός των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να σκοράρει από τα έντεκα βήματα, αφού σημάδεψε πρώτο τον Σέζνι και μετά το δοκάρι. Παρόλα αυτά, στα επόμενα λεπτά η Σίτι κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και τελικά πέτυχε δύο τέραμτα. Στο 21' ο Μίλνερ με φοβερό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 32' ο Τζέκο με κοντινή προβολή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Όσο και να έπαιζαν δεν θα μείωνε ποτέ...

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Άρσεναλ έπαιξε καλύτερα από την αντίπαλό της και ειδικά μετά την αποβολή του Κομπανί στο 75', έκλεισε τη Μάντσεστερ στην περιοχή της. Οι «κανονιέρηδες» έχασαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν έστω ένα τέρμα, ωστόσο δεν ήταν σήμερα η τυχερή τους μέρα. Έτσι λοιπόν, το 2-0 ή καλύτερα το 0-2, έμεινε μέχρι το φινάλε.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο

ΚΠΡ - Τότεναμ 0-0

Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 0-1 (34' πέν. Λάμπερτ)

Έβερτον - Σουόνσι 0-0

Φούλαμ - Γουίγκαν 1-1 (22' Καραγκούνης / 71' Ντι Σάντο)

Νόριτς - Νιούκαστλ 0-0

Ρέντινγκ - Γουέστ Μπρομ 3-2 (82' Κεμπέ, 88' πέν. Λε Φοντρ, 90' Πογκρεμπνιάκ / 19' και 69' Λουκακού)

Στόουκ - Τσέλσι 0-4 (45'+2 και 62' αυτ. Γουόλτερς, 65' πέν. Λάμπαρντ, 73' Αζάρ)

Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ 3-0 (12' Σεμπάστιαν Λάρσον, 47' Άνταμ Τζόνσον, 74' ΜακΚλιν)

Κυριακή

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λίβερπουλ 2-1 (19' Φαν Πέρσι, 54' Βίντιτς / 57' Στάριτζ)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (21' Μίλνερ, 32' Ντζέκο)