Οι Πολίτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και απειλήθηκαν από τους «κόκκινους» μόνο μετά το 80'.

Η Σίτι άνοιξε το σκορ στο 41' με σουτάρα του Γιόβετιτς από κοντά, μετά από τραγικό λάθος του Λόβρεν, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-0 στο 55', μετά από μία φάση όπου... χάθηκε η μπάλα. Μετά και από αυτό το γκολ οι πρωταθλητές έριξαν ρυθμούς και απλά περιορίστηκαν στον έλεγχο του ματς. Όλα αυτά όμως μέχρι το 69', όταν ο Αγκουέρο που μόλις είχε μπει στο ματς, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Νάβας και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 3-0.

Η Λίβερπουλ ωστόσο... ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε με το αυτογκόλ του Ζαμπαλέτα στο 83', ενώ έχασε κι άλλη μία καλή ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα με τον Λάμπερτ. Το τελικό 3-1 αποτυπώνει απόλυτα την εικόνα του ματς.