Το ματς κόντρα σε όλες τις προβλέψεις δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό και στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ελάχιστες φάσεις, ενώ στο δεύτερο χρειάστηκε η... παρέμβαση του διαιτητή για να αλλάξει το ματς. Στο 66ο λεπτό ο Ζαμπαλέτα... αρπάχτηκε με τον Ντιέγκο Κόστα, ο ρέφερι έδειξε από μία κίτρινη στον καθένα, όμως ο Αργεντινός είχε κι άλλη και αποβλήθηκε.

Από το σημείο αυτό και μετά η Τσέλσι ανέβασε ρυθμούς, πίεσε και στο 63' ο Σούρλε που είχε περάσει λίγο πριν στο ματς, έκανε το 0-1. Ωστόσο, η Σίτι αντέδρασε και παίζοντας με παίκτη λιγότερο, κατάφερε στο 85' να πετύχει ένα πολύ όμορφο γκολ με τον Φρανκ Λάμπαρντ, ο οποίος όμως δεν πανηγύρισε...

H 5H ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ:

Σάββατο, 20/09

ΚΠΡ - Στόουκ 2-2 (42΄Κόλκερ, 88΄Κράνιτσαρ – 11΄Ντιούφ , 51΄ Κράουτς)

Αστόν Βίλα - Άρσεναλ 0-3 (32΄ Εζίλ, 34΄ Γουέλμπεκ, 36΄Σισοκό (αυτ.))

Μπέρνλι - Σάντερλαντ 0-0

Νιούκαστλ - Χαλ 2-2 (73΄, 87΄ Σισέ – 48΄ Γέλαβιτς, 68΄ Ντιαμέ)

Σουόνσι - Σαουθάμπτον 0-1 (80΄ Γουανιάμα)

Γουέστ Χαμ - Λίβερπουλ 3-1 (2' Ριντ, 7' Σακό, 88' Αμαλφιτανό - 27' Στέρλινγκ)

Κυριακή, 21/09

Λέστερ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 5-3 (17΄, 83΄Ουγιόα, 62΄ Νούτζεντ, 64΄Καμπιάσο, 79΄Βάρντι – 13΄Φαν Πέρσι, 16΄Ντι Μαρία, 57΄Ερέρα)

Τότεναμ - Γουέστ Μπρομ 0-1 (74΄Μόρισον)

Έβερτον - Κρίσταλ Πάλας 18:00