Το παιχνίδι ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και πολλά νεύρα, τα οποία... ξέφυγαν στο 39', όταν ο Σμόλιγνκ είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε οκτώ λεπτά και αποβλήθηκε. Όπως ήταν λογικό, στα επόμενα λεπτά η Σίτι ανέβασε ρυθμούς, πίεσε και λίγο έλειψε να κλείσει το ημίχρονο με γκολ, όταν ο Φελαϊνί ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Αγκουέρο, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πολίτες ήταν και πάλι καλύτεροι, πίεζαν και τελικά στο 63' άνοιξα το σκορ. Ο Τουρέ με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Κλισί, αυτός γύρισε στον Αγκουέρο και ο Αργεντινός... εκτέλεσε τον Ντε Χέα για το 1-0. Μετά το γκολ η Γιουνάιτεντ, παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο, προσπάθησε να αντιδράσει και στο 77' είχε μία μεγάλη ευκαιρία, όμως ο Χαρτ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ντι Μαρία.

Το 1-0 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε και έτσι η Σίτι μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι, ενώ αντίθετα, η Γιουνάιτεντ παρέμεινε στην 8η θέση.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 1-0 (73' Αγιόθε Πέρεθ)

Άρσεναλ - Μπέρνλι 3-0 (70' και 91' Αλέξις Σάντσες, 72' Τσέιμπερς)

Τσέλσι - ΚΠΡ 2-1 (32' Οσκάρ, 75' πέν. Αζάρ / 62' Όστιν)

Έβερτον - Σουόνσι 0-0

Χαλ - Σαουθάμπτον 0-1 (3' Ουανιάμα)

Λέστερ - Γουέστ Μπρομ 0-1 (47' αυτ. Καμπιάσο)

Στόουκ - Γουέστ Χαμ 2-2 (33' Μόουζες, 56' Ντιούφ / 60' Ενέρ Βαλένσια, 73' Ντάουνινγκ)