Ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετό για να επιστρέψει στις νίκες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Premier League, επικρατώντας 4-1 της Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ».

Το σκορ άνοιξε για τους «Κόκκινους Διαβόλους» στο 22ο λεπτό ο Σμόλιγνκ, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπλιντ. Το γκολ αυτό έδωσε… άλλον αέρα στους γηπεδούχους, οι οποίοι μέσα σε πέντε λεπτά, κατάφεραν να κάνουν «σμπαράλια» την τραγική άμυνα της Λέστερ. Στο 37’ ο Μάτα, μετά από ωραίο συνδυασμό, έκανε το 2-0, στο 40’ ο Ράσφορντ μετά από κόρνερ έγραψε το 3-0, ενώ στο 42’ και πάλι από κόρνερ, ο Πογκπά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0, με το πρώτο του γκολ στην Αγγλία!

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μουρίνιο άφησε στον πάγκο τον ντεφορμέ Ρούνεϊ (μπήκε αλλαγή στα τελευταία λεπτά), ενώ ο Κλαούντιο Ρανιέρι απέσυρε στο ημίχρονο τους Βάρντι και Μαχρέζ, θέλοντας προφανώς να τους ξεκουράσει ενόψει του αγώνα της Τρίτης με την Πόρτο για το Champions League.

MANUTD: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Αντέρ Ερέρα, Πογκμπά, Μάτα, Λίνγκαρντ (78' Κάρικ), Ράσφορντ (83' Ρούνεϊ), Ιμπραχίμοβιτς.

ΛΕΣΤΕΡ: Τσίλερ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Ντρινκγουότερ, Αμάρτεϊ, Μαχρέζ (46' Κινγκ), Ολμπράιτον (62' Σλουπ), Βάρντι (46' Γκρέι), Σλιμανί.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 4-1 (22' Σμόλινγκ, 37' Μάτα, 40' Ράσφορντ, 42' Πογκμπά / 59' Γκρέι)

Μπόρνμουθ - Έβερτον (17:00)