Οι «πετεινοί» δεν ήταν σοβαροί κόντρα στην Στόουκ και αποκλείστηκαν εκτός έδρας. Η κανονική διάρκεια του ματς έληξε 0-0 και οι γηπεδούχοι νίκησαν στα πέναλτι 7-6.

Από τα υπόλοιπα ματς της ημέρας, εκτός από την πρόκριση της Άρσεναλ για την οποία γράψαμε ΕΔΩ, κρατάμε και το γκολ του Ματ Ντάρμπισιρ, ο οποίος σκόραρε για την Νότιγχαμ Φόρεστ και ισοφάρισε σε 2-2 την Νιούκαστλ, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί η ομάδα της Πρέμιερ επικράτησε με 4-3 χάρη σε γκολ του Κολοτσίνι στο 120'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 3ου γύρου:

Τρίτη

Γουλβς - Μίλγουολ 5-0 (3' Έντουαρντς, 7' Χέιμιλ, 38' Ελοκομπί, 77' Σπρέι, 88' Γκεντιουρά)

Άλντερσοτ - Ρότσντεϊλ 2-1  (47' Ράνκιν, 78' Χίλτον / 45' Γκράιμς)

Άρσεναλ - Σιούσμπουρι 3-1 (33' Γκιμπς, 58' Τσάμπερλεϊν, 78' Μπεναγιούν / 16' Κόλινς)

Μπέρνλεϊ - Μίλτον Κέινς Ντονς 2-1 (59' Τρίπλερ, 89' Αμουγκού / 6' Πάουελ)

Λιντς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (15' και 32' Όουεν, 45' Γκιγκς)

Νότιγχαμ Φόρεστ - Νιούκαστλ 3-4 (46' Φίντλεϊ, 66' Ντάρμπισιρ, 114' Τουνγκάι / 39' και 60' πέν. Λόβενγκραντς, 93' Σίμπσον, 120' Κολοτσίνι) [παράταση]

Άστον Βίλα - Μπόλτον 0-2 (54' Ίγκλς, 78' Κακουτά)

Στόουκ - Τότεναμ 0-0 (7-6 πέν.)

Μπλάκμπερν - Λέιτον Όριεντ 3-2 (44' Ρόμπερτς, 71' Ροτσίνα, 75' Βούκτσεβιτς / 64' Μόουνι, 86' Κοξ) [22:00]

Κρίσταλ Πάλας - Μίντλεσμπρο 2-1 (18' Ζάχα, 52' Άντριου / 55' Ζεμαμά)