Facebook Pixel Στο 94` η Τσέλσι, νέα γκέλα για Λίβερπουλ
| 2012-04-07 19:00:00

Στο 94` η Τσέλσι, νέα γκέλα για Λίβερπουλ

Έστω και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Τσέλσι πήρε τους τρεις βαθμούς (2-1, τη Γουίγκαν και παρέμεινε σε τροχιά Champions League. Τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη η Λίβερπουλ, που ισοφάρισε στο τελευταίο δεκάλεπτο την Αστον Βίλα στο Ανφιλντ. Μεγάλες νίκες για τη Φούλαμ και την Γουέστ Μπρομ, ισοπαλία για την Εβερτον στην έδρα της Νόριτς.

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση της Γουίγκαν. Ο Ιβάνοβιτς άνοιξε το σκορ στο 62' για τους "μπλε", όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 83' με δυνατό σουτ του Μοχάμεντ Ντιάμ.

Τελικά, η Τσέλσι πήρε τη νίκη με περιπετειώδη τρόπο, στο 92ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Τόρες στο δοκάρι και κόντρες ο Μάτα έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Στο Ανφιλντ, είδαμε και πάλι το... έργο "τι είχες Λίβερπουλ, τι είχα πάντα...". Οι "κόκκινοι" για τέταρτο παιχνίδι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη, και μάλιστα, θα λέγαμε ότι πάλι κάλα που πήραν και την ισοπαλία. Η Αστον Βίλα προηγήθηκε στο 10' με γκολ του Κρίστοφερ Χερντ, όμως ο Λουίς Σουάρεζ στο 82' ισοφάρισε σε 1-1 για την Λίβερπουλ.

Η Γουέστ Μπρομ πήρε σημαντική νίκη με 3-0 κόντρα στην Μπλάκμπερν, ενώ η Φούλαμ έκανε εντυπωσιακό διπλό (0-3) στην έδρα της Μπόλτον. Τέλος, Νόριτς και Εβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (6/4)
Σουόνσι - Νιούκαστλ 0-2 (5' και 69' Σισέ)

Σάββατο (7/4)
Σάντερλαντ - Τότεναμ 0-0
Μπόλτον - Φούλαμ 0-3 (30' και 45' Ντέμπσεϊ, 81' Μααμαντού Ντιαρά)
Τσέλσι - Γουίγκαν 2-1 (61' Ιβάνοβιτς, 93' Μάτα / 82' Ντιαμέ)
Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 1-1 (82' Λουΐς Σουάρες / 10' Χερντ)
Νόριτς - Έβερτον 2-2 (39' Χόσον, 74' Χολτ / 23' και 61' Γέλαβιτς)
Γουέστ Μπρομ - Μπλάκμπερν 3-0 (7' αυτ. Μάρτιν Όλσον, 69' Φορτουνέ, 85' Ρίντζγουελ)
Στόουκ - Γουλβς [19:30]