Facebook Pixel Αφεντικό η Λάτσιο με ανατροπή, νέα "ξεφτίλα" για Μίλαν! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2012-11-11 19:10:00

Αφεντικό η Λάτσιο με ανατροπή, νέα "ξεφτίλα" για Μίλαν! (ΒΙΝΤΕΟ)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, η Λάτσιο επικράτησε με 3-2 της Ρόμα και στο μεγάλο ντέρμπι του ιταλικό πρωταθλήματος. Ήττα «ντροπή» για την αγνώριστη Μίλαν, 3-1 εντός έδρας από την Φιορεντίνα, ξέσπασμα της Νάπολι από 2-1 νίκησε 2-4!

Στο μεγάλο ντέρμπι της Ρώμης, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά, καθώς μόλις στο 9' προηγήθηκαν με τον Λαμέλα! Ωστόσο, στο 35' με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Καντρέβα η Λάτσιο ισοφάρισε σε 1-1! Το γκολ αυτό ήταν καθοριστικό για την συνέχεια του ματς, καθώς ο Κλόζε στο 43' έκανε το 2-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Ρόσι δυσκόλεψε περισσότερο το έργο της ομάδας του, καθώς έριξε μπουνιά στον Μάουρι και αποβλήθηκε! Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο ξεκίνησε ιδανικά και στο 47' με τον Μάουρι έκανε το 3-1 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη. Η Ρόμα αντέδρασε στο 86΄με τον Πιάνιτς, που σκόραρε με απευθείας φάουλ, ενώ στο φινάλε πίεσε για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Νέα ήττα γνώρισε η Μίλαν, η οποία έχασε... για πλάκα εντός έδρας από την Φιορεντίνα με 3-1, ενώ η Νάπολι αν και έχανε 2-1 στην έδρα της Τζένοα, τελικά πήρε τη νίκη με 2-4, με γκολ στο 79', στο 90' και στο 94'.

Σάββατο

Κάλιαρι - Κατάνια 0-0

Πεσκάρα - Γιουβέντους 1-6 (25' Κασιόνε / 9' Βιντάλ, 22', 45' και 53' Κουαλιαρέλα, 30' Κουάντουο Ασαμόα, 38' Τζοβίνκο)

Κυριακή

Παλέρμο - Σαμπντόρια 2-0 (52' και 71' Ντιμπάλα)

Κιέβο - Ουντινέζε 2-2 (39' Αντρεόλι, 89' πέν. Παλόσκι / 42' και 90' Άντζελα)

Τζένοα - Νάπολι 2-4 (23' Ιμόμπιλε, 56' Μπερτολάτσι / 54' Μέστο, 79' Καβάνι, 90' Χάμσικ, 94' Ινσίνιε)

Λάτσιο - Ρόμα 3-2 (35' Καντρέβα, 43' Κλόζε, 47' Μάουρι / 9' Λαμέλα, 86' Πιάνιτς)

Μίλαν - Φιορεντίνα 1-3 (60' Πατσίνι / 10' Ακουιλάνι, 38' Μπόρχα Βαλέρο, 87' Ελ Χαμνταουί)

Πάρμα - Σιένα 0-0

Τορίνο - Μπολόνια 1-0 (66' Ντ'Αμπρόζιο)

Αταλάντα - Ίντερ (21:45)