Τρομερή γκέλα για τη Φιορεντίνα στην 29η αγωνιστική της Serie A, καθώς «πέταξε» δυό βαθμούς στην έδρα της με την τελευταία της βαθμολογίας, Βερόνα, καθώς ισοφαρίστηκε στο 87ο λεπτό από τον Πιζάνο, που «πάγωσε» το «Αρτέμιο Φράνκι». Το σκορ είχε ανοίξει ο Σάρατε στο 40ο λεπτό. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ισοβαθμεί η ομάδα του Πάολο Σόουζα με την Ίντερ.

Από την άλλη, η Ρόμα έκανε τη δουλειά της και βρίσκεται στο +5 από την τέταρτη θέση. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι απέδειξε και πάλι ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία μετά την αλλαγή προπονητή και πέρασε με το 2-1 από την έδρα της Ουντινέζε, σημειώνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο και έχοντας «καθαρίσει» το ματς ουσιαστικά από το 74’ όταν ο Φλορένσι πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, με τον Φερνάντες να δίνει για περίπου ένα πεντάλεπτο ενδιαφέρον στο ματς.

Τρομερή ανατροπή για την Τζένοα στο ματς με την Τορίνο, καθώς βρέθηκε στο 15’ πίσω στο σκορ με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Ιμόμπιλε, αλλά ξεκίνησε την αντεπίθεσή της από το 20’ και μετά και απάντησε με δύο πέναλτι του Τσέρτσι, ισοφαρίζοντας λίγο πριν την ανάπαυλα. Το ολοκληρωτικό come back έγινε στο 65’ με το τέρμα του Ριτζόνι.

Νίκη με μεγάλο άγχος και πίστη για την Κάρπι που με το πέναλτι του Ντε Γκουζμάν στο 90’ έκανε το 2-1.