Χωρίς σκορ έληξε η... πράσινη μονομαχία του Καμπιονάτο, καθώς η Παλέρμο του Άλεξ Τζόρβα και η Λάτσιο του Τζιμπρίλ Σισέ ήρθαν ισόπαλες στο «Ολίμπικο» χωρίς σκορ. Οι «λατσιάλι» ήταν καλύτεροι, έχασαν ευκαιρίες, ωστόσο ο πρώην πορτιέρο του Παναθηναϊκού ήταν σε εξαιρετική ημέρα και πραγματικά... κατέβασε ρολά. Μάλιστα, ο Τζόρβας κατά την διάρκεια του αγώνα συνολικά είχε οκτώ πολύ καλές αποκρούσεις και δύο εξ αυτών ήταν σε σουτ του Σισέ!

Οι καλύτερες στιγμές του Έλληνα τερματοφύλακα στο πρώτο μέρος ήταν στο 8', όταν έδιωξε το σουτ του Ερνάνες, στο 13', όταν απέκρουσε με γροθιές το μακρινό σουτ του Σισέ (σ.σ βίντεο στο τέλος) και στις καθυστερήσεις, όταν έδιωξε δύσκολα στην γωνία του το νέο σουτ του Ερνάνες. Ο Τζόρβας όμως δέχθηκε μεγάλη πίεση και στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο και πάλι κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Μάλιστα, είχε και τρεις εντυπωσιακές αποκρούσεις. Η πρώτη στο 68' σε φάουλ του Ερνάνες, η δεύτερη στο 70' σε μία περίεργη φάση, όπου η μπάλα κόντραρε και έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ και η τρίτη στο 87', όταν είπε όχι στον πρώην συμπαίκτη του στον Παναθηναϊκό. Ο Σισέ έκανε φοβερή ενέργεια, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Τζόρβας έπεσε και έδιωξε ξανά εντυπωσιακά!

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, ξεχώρισε η εκτός έδρας ισοπαλία της Γιουβέντους με την Κατάνια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κοντινή προβολή του Μπεργκέσιο στο 21', ωστόσο ο Κράσιτς στο 49' ισοφάρισε για το 1-1, που έμεινε μέχρι το τέλος.

Η Αταλάντα πήρε άλλη μία νίκη, με το 2-1 κόντρα στην Νοβάρα, ενώ η Σιένα... σκόρπισε με 3-0 την Λέτσε. Κάλιαρι και Ουντινέζε έμειναν στο 0-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπολόνια - Ίντερ 1-3 (66' πέν. Ντιαμάντι / 39' Πατσίνι, 81' πέν. Μιλίτο, 87' Λούσιο)

Μίλαν - Τσεζένα 1-0 (5' Ζέεντορφ)

Νάπολι - Φιορεντίνα 0-0