Facebook Pixel Αν έχεις τύχη και οι άλλοι Αμπιάτι... διάβαινε για κορυφή! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2011-10-02 23:50:00

Αν έχεις τύχη και οι άλλοι Αμπιάτι... διάβαινε για κορυφή! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με δύο γκολ του Μαρκίζιο, το ένα τυχερό στο 87' και το άλλο από απίστευτη... γκέλα του Αμπιάτι στο 93', η καλύτερη Γιουβέντους νίκησε 2-0 τη Μίλαν και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι «μπιανκονέρι» ήταν ανώτεροι σε ολόκληρο σχεδόν τον αγώνα και ήταν... άδικο που δεν είχαν πετύχει κάποιο γκολ νωρίτερα. Χαρακτηριστικά στο πρώτο ημίχρονο είχαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Βούτσινιτς αρχικά στο 15' να σουτάρει λίγο άουτ, τον Πίρλο να στέλνει στο 27' την μπάλα πάνω στον Αμπιάτι και τον Βούτσινιτς ξανά στο 37' να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει και στο 52' έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο ματς, όταν από σέντρα του Κασάνο ο Μπόατενγκ έπιασε αμέσως του σουτ, ωστόσο ο Μπουφόν απέκρουσε εντυπωσιακά. Από το 70' και μετά όμως η Γιουβέντους πίεσε ασφυκτικά και τελικά βρήκε δίχτυα. Μετά από ωραία συνεργασία των γηπεδούχων, ο Μπονέρα έκανε προβολή πάνω στον Μαρκίζιο και η μπάλα κατέληξε στη γωνία του Αμπιάτι για το 1-0. Το 2-0 έγινε από τον ίδιο παίκτη στο 93', όταν ο πορτιέρο των «ροσονέρι» έχασε το σουτ του και η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του...

Οι συνθέσεις

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Μαρκίζιο, Βιντάλ (94' Πιατζιέντζα), Κράσιτς (54' Τζακερίνι), Πέπε, Βούτσινιτς (88' Μάτρι).

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Μπονέρα, Νέστα (71' Αντονίνι), Τιάγκο Σίλβα, Τζαμπρότα, Φαν Μπόμελ, Νοτσερίνο (83' Αμπροζίνι), Ζέεντορφ, Μπόατενγκ, Κασάνο (61' Εμάνιουελσον), Ιμπραχίμοβιτς.