Facebook Pixel Super League 2: Η ΑΕΚ Β’ ισοφάρισε τον Ολυμπιακό στο 95’ - Διπλό Κηφισιάς στις καθυστερήσεις και αγκαλιά με την άνοδο (Vid)
| 2023-05-22 18:41:00

Ισοπαλία 1-1 στο ντέρμπι της Super League 2, νίκες για την Κηφισιά (2-1 την Παναχαϊκή) και τον Πανσερραϊκό (3-1 τον Διαγόρα Ρόδου).

Ένα γκολ του Βαφέα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, φέρνει την Κηφισιά «αγκαλιά» με την άνοδο -για πρώτη φορά στην ιστορία της- στη Super League. Με το «χρυσό» τέρμα του 26χρονου αμυντικού, η ομάδα των βορείων προαστίων της Αθήνας νίκησε 2-1 στην Πάτρα την Παναχαϊκή και, τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Super League 2, διατηρεί διαφορά πέντε βαθμών έναντι της Καλλιθέας, στην κορυφή του Β΄ ομίλου. Η Κηφισιά είχε προηγηθεί με τον Ταλάλ στο 9ο λεπτό, αλλά οι Πατρινοί ισοφάρισαν στο 32΄ με τον Μπουρλάκη και έδειχναν ικανοί μέχρι λίγο πριν το φινάλε να «κόψουν» βαθμούς από τους πρωτοπόρους και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην «κούρσα» της ανόδου.

Η αυλαία της 26ης αγωνιστικής «έπεσε» με το ντέρμπι των «μικρών» στο Ρέντη, όπου η ΑΕΚ Β΄ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Ολυμπιακό Β΄. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 41΄ με τον Νίκολιτς και φάνηκε ότι θα έπαιρναν το «τρίποντο», αλλά η Ενωση ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Χριστόπουλο.

Τριάρα με… άνεση για τον Πανσερραϊκό στο πρώτο παιχνίδι μπροστά στο κοινό του μετά τη μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου! Η ομάδα των Σερρών συνέχισε τα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 3-1 του Διαγόρα Ρόδου για την 26η αγωνιστική της Super League 2 και έφτασε τους 60 βαθμούς με τέσσερις αγωνιστικές απομένουν. Απ’ την άλλη, η ομάδα της Ρόδου παρέμεινε στη 10η θέση με 27 βαθμούς και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής:

Α' Όμιλος

Παρασκευή (19/5)

Βέροια Ν.Π.Σ-ΑΕΛ 1-3
(46' Μπελεβώνης-10', 34' Τσιριγώτης,78' Πεδρόσο)
Παναθηναϊκός Β'-Αναγέννηση Καρδίτσας 2-2
(30'. 63' Μπιλάλ-44' Βερνάρδος, Μπάτροβιτς)

Μακεδονικός-Απόλλων Πόντου 1-2
(11' Λιούμης-64' Λαμπίρης, 88' Εσάιο)

Θεσπρωτός-Νίκη Βόλου 0-1
(64' Κάσσος)
Αλμωπός Αριδαίας-ΠΑΟΚ Β' 0-0

Ηρακλής-Ηρακλής Λάρισας 4-1
(27' 79' Τομάς, 45' Άλεξιτς, 60' Ζουμπιτάνα-16' Χατζής)

Δευτέρα (22/5)

Πανσερραϊκός-Διαγόρας 3-1 (15' Κατσαντώνης, 55' Σοφιανός, 77' Σαΐντ - 84' Μπούμπας)

Ρεπό: Απόλλων Λάρισας