Ολλανδία και Κροατία έγιναν οι πρώτες ομάδες από τον 1ο και 4ο όμιλο της League A, που εξασφάλισαν στο φινάλε της συγκεκριμένης φάσης την πρωτιά των γκρουπ που συμμετέχουν και ταυτόχρονα τα δύο πρώτα «εισιτήρια» για το Final 4 του 3ου Nations League. Υποβιβάστηκαν στη League B, Αυστρία και Ουαλία.

Η «Χρβάτσκα» «καθάρισε» μέσα σε τρία λεπτά την αναμέτρηση με την Αυστρία στο Ερνστ Χάπελ της Βιέννης (ο πρώην επιθετικός της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάια, έδωσε το προβάδισμα στο 69΄) και με το τελικό 3-1 κατέκτησε την πρώτη θέση του 1ου ομίλου, αφήνοντας δεύτερη την Δανία, που την ίδια ώρα έκανε το καθήκον της απέναντι στη Γαλλία (2-0). 

Οι «τρικολόρ» παρά την 3η ήττα που γνώρισαν σε 6 αγώνες παρέμειναν στη League A, ενώ η Αυστρία με 4 βαθμούς πήρε το δρόμο για τη League B.

Πρώτη και αήττητη με μόλις μία ισοπαλία σε 6 ματς (5-1-0) στον 4ο όμιλο η Ολλανδία, η οποία στο ντέρμπι κορυφής επικράτησε με 1-0 του Βελγίου στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ. 

Την ίδια ώρα, στο Κάρντιφ η Πολωνία με γκολ του άλλοτε άσου του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σφιντέρσκι, νικούσε με 1-0 την Ουαλία της μόλις ισοπαλίας και πέντε ηττών στη διάρκεια της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ρόμπερτ Πέιτζ πήρε αυτό που της άξιζε ως τελευταία του γκρουπ...   

Στον όμιλο που τα πάντα είχαν κριθεί (η Τουρκία ανέβηκε στη League B και η Λιθουανία υποβιβάστηκε στη League D) από την περασμένη Πέμπτη (22/09), τα Νησιά Φαρόε έκαναν την έκπληξη επικρατώντας με 2-1, υποχρεώνοντας το συγκρότημα του Στέφαν Κουντς στην πρώτη του ήττα στον 1ο όμιλο της League C.

Χωρίς νίκη (0-1-5) έμεινε η Λιθουανία, η οποία ηττήθηκε και από το Λουξεμβούργο (1-0).

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (τελευταίας) των ομίλων του Nations League:

League A

1ος όμιλος

Δανία-Γαλλία       2-0
(34΄ Ντόλμπεργκ, 39΄ Σκοβ Όλσεν) 

Αυστρία-Κροατία    1-3
(9΄ Μπαουμγκάρτνερ - 7΄ Μόντριτς, 69΄ Λιβάια, 72΄ Λόβρεν)


2ος όμιλος

Πορτογαλία-Ισπανία 27/9 (21:45)
Ελβετία-Τσεχία     27/9 (21:45)

3ος όμιλος

Ουγγαρία-Ιταλία    26/9 (21:45)
Αγγλία-Γερμανία    26/9 (21:45)

4ος όμιλος

Ουαλία-Πολωνία     0-1
(58΄ Σφιντέρσκι)
 
Ολλανδία-Βέλγιο    1-0
(74΄ Φαν Ντάικ) 


League B

1ος όμιλος

Ιρλανδία-Αρμενία   27/9 (21:45)
Ουκρανία-Σκωτία    27/9 (21:45)

2ος όμιλος

Αλβανία-Ισλανδία   27/9 (21:45)
Ρωσία*-Ισραήλ      Ματαιώθηκε
* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

3ος όμιλος

Ρουμανία-Βοσνία       26/9 (21:45)
Μαυροβούνιο-Φινλανδία 26/9 (21:45)

4ος όμιλος

Νορβηγία-Σερβία    27/9 (21:45)
Σουηδία-Σλοβενία   27/9 (21:45)


League C

1ος όμιλος

Νησιά Φαρόε-Τουρκία     2-1
(53΄ Ντάβιντσεν, 59΄ Έντμουντσον - 89΄ Γκιρλέρ)
   
Λουξεμβούργο-Λιθουανία  1-0
(88΄ Ροντρίγκες)

2ος όμιλος

Κόσοβο-Κύπρος      27/9 (21:45)
ΕΛΛΑΔΑ-Β.Ιρλανδία  27/9 (21:45)

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Καζακστάν  3-0
(66΄αυτ. Μαροκίν, 74΄ Όζομπιτς, 90΄+1 Νούριεφ) 

Σλοβακία-Λευκορωσία     1-1
(65΄ Ζρέλακ - 45΄ Μπακχάρ)
 

4ος όμιλος

Γιβραλτάρ-Γεωργία      26/9 (21:45)
Β. Μακεδονία-Βουλγαρία 26/9 (21:45)

                
League D

1ος όμιλος

Μολδαβία-Λιχτενστάιν   2-0
(90΄+2, 90+4΄ Στίνα)
 
Ανδόρα-Λετονία         1-1
(89΄ Ρόσας - 50΄ Γκουτκόβσκις)


2ος όμιλος

Σαν Μαρίνο-Εσθονία  26/9 (21:45)

Πάρε μέρος στο European Football Fantasy 2024 του Sportdog.gr