Facebook Pixel Ρέιντζερς – Ολυμπιακός: Έβγαλαν... μάτια Ολυμπιακός και Καρβάλιο - Φοβερή εμφάνιση και νίκη με Ρέιντζερς - Αφήνει υποσχέσεις
| 2023-07-26 23:37:00

Οι Ερυθρόλευκοι παρουσίασαν εκπληκτικό πρόσωπο στο πιο δυνατό φιλικό που είχαν δώσει κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους και με πρωταγωνιστή τον Πορτογάλο πήραν την νίκη με 1-3 μέσα στο Άιμπροξ.

Ρέιντζερς – Ολυμπιακός: Οι Ερυθρόλευκοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο κόντρα στους σαφώς πιο έτοιμους Τζερς και μάλιστα πήραν τη νίκη με 1-3 στο πιο δυνατό φιλικό τους ματς στη Γλασκόβη. Οι Πειραιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Φορτούνη, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 52’ με πέναλτι του Ταβιερνιέρ, ενώ ο Καρβάλιο ήταν αυτός που πέτυχε το δεύτερο και το τρίτο γκολ της ομάδας του Μαρτίνεθ. Το πολύ ενθαρρυντικό για τους Ερυθρόλευκους ήταν το γεγονός πως για ακόμα ένα παιχνίδι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο, πιέζοντας ψηλά και βγάζοντας αυτοματισμούς, δείχνοντας ότι βαδίζουν σε καλό δρόμο ενόψει των προκριματικών του Europa League.

Το ματς:

Το παιχνίδι στο Άιμπροξ με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να πιέζουν ψηλά, δυσκολεύοντας την κυκλοφορία των Ερυθρόλευκων, ενώ την πρώτη τους καλή στιγμή θα την έχουν στο 6’, όταν ο Ράσκιν θα κάνει ένα μακρινό σουτ, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους, παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν την εστία του ΜακΡόρι. Η πρώτη καλή στιγμή για το σύνολο του Μαρτίνεθ θα έρθει στο 23’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Καμαρά θα πάρει την κεφαλιά, που όμως ήταν αδύναμη, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας των Σκωτσέζων.

Ένα λεπτό μετά η Ρέιντζερς θα απειλήσει, όταν ο Λάμερς θα κάνει πολύ ωραία ενέργεια, περνώντας δύο φορές τον Κίνι, και θα σουτάρει, όμως και πάλι ο Πασχαλάκης θα αποκρούσει εντυπωσιακά. Στο 39’ ήταν η σειρά των Ερυθρόλευκων να απειλήσουν μιας και μετά από έξυπνη πάσα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, του Καρβάλιο, ο Φορτούνης θα κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα θα περάσει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΜακΡόρι. Οι Πειραιώτες θα είναι αυτοί που τελικά θα καταφέρουν να βρουν δίχτυα με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45΄ο Ελ Αραμπί θα πιέσει και θα πάρει την μπάλα, μέσα στην περιοχή των Τζέρς, θα τη γυρίσει στον Κίνι, που θα προσπαθήσει να γεμίσει, με την μπάλα όμως να κοντράρει, να φτάνει στον Φορτούνη, που με σουτ θα κάνει το 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49’ η Ρέιντζερς θα κερδίσει πέναλτι. Μετά από λάθος του Ντόη, η μπάλα θα φτάσει στον Λάμερς που με ωραία κάθετη θα βρει τον Κάντγουελ, ο οποίος θα ανατραπεί από τον Πασχαλάκη και τον διαιτητή να δείχνει την «άσπρη βούλα». Την εκτέλεση θα την αναλάβει ο Ταβερνιέρ, που θα νικήσει τον Έλληνα τερματοφύλακα κάνοντας το 1-1. Η… χαρά όμως των γηπεδούχων θα κρατήσει μόλις πέντε λεπτά. Στο 57’ ο Καμαρά θα βρει με εκπληκτική μπαλιά τον Μασούρα, που θα γυρίσει την μπάλα στην μικρή περιοχή με κεφαλιά, τον Ελ Αραμπί να μην μπορεί να νικήσει από πολύ κοντά τον ΜακΛάφλιν, αλλά τον επερχόμενο Καρβάλιο να σκοράρει σε κενή εστία.

Οι Σκοτσέζοι θα απειλήσουν και πάλι την εστία του Πασχαλάκη, με καλές προοπτικές, στο 61’, όταν ο Σίμα θα κάνει ωραία ενέργεια και θα σουτάρει από πλάγια θέση, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ παρά το γεγονός ότι δεν είχε καλή ορατότητα. H πίεση των γηπεδούχων θα συνεχιστεί και τρία λεπτά μετά και πάλι ο Σίμα θα σουτάρει από κοντά, όμως για ακόμα μια φορά ο Πασχαλάκης θα του πει «όχι». Στο 66’ ήταν και πάλι σειρά των Ερυθρόλευκων να απειλήσουν, καθώς μετά από σέντρα του Μπιέλ ο Μασούρας θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Η εντυπωσιακή εμφάνιση των Πειραιωτών θα συνεχιστεί και στο 70’ θα βρουν και τρίτο γκολ. Ο Ροντινέι θα κάνει πολύ ωραία κίνηση από τα δεξιά, θα γυρίσει την μπάλα και ο Καρβάλιο με σουτ θα κάνει το 1-3.

Οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να βγάλουν αντίδραση, όμως οι προσπάθειες που επιχείρησαν δεν θα προβληματίσουν τον Πασχαλάκη, με την πιο επικίνδυνη στιγμή να έρχεται στο 80’ με ένα σουτ του Ματόντο, που όμως θα αποκρούσει με διπλή ενέργεια ο Έλληνας γκολκίπερ. Τα νεύρα θα κάνουν την εμφάνισή τους προς το τέλος του αγώνα, λόγω των σκληρών μαρκαρισμάτων, όμως το σκορ δεν θα αλλάξει και τους Πειραιώτες να ετοιμάζονται για το επόμενο φιλικό τους το Σάββατο (29/7) κόντρα στη Νόριτς.

Σκόρερ: 52’ Ταβερνιέρ (πεν) - 45’ Φορτούνης, 57’, 70’ Καρβάλιο

Ρέιντζερς: ΜακΡόρι (46’ ΜακΛάφλιν), Τάβερνιερ, Σούταρ, Ντέιβις (46’ Ιφέκο), Μπάρισιτς (62’ Σάκαλα), Ντόουελ (62’ Λουντστραμ), Ράσκιν (74’ Ματόντο), Κάντγουελ (81’Ράις) , Λάμερς (81’ Λόβελς), Σίμα (74’ Χάτζι), Ντέσερς.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Κίνι (66’ Ραμόν), Ρέτσος, Ντόη (89' Μπα), Ροντινέι, Μ. Καμαρά (66’ Μπουχαλάκης), Ιμπόρα, Καρβάλιο (81’ Α. Καμαρά), Φορτούνης (66’ Βρουσάι), Μασούρας (81’ Ανδρούτσος), Ελ Αραμπί (66’ Μπιέλ)